Předseda vlády Mirek Topolánek: Mandát na čtvrteční a páteční Radu EU
Přepis z briefingu premiéra Mirka Topolánka k Lisabonské smlouvě dne 18.6. Jedná se o přibližné znění, které premiér doplní po diskuzi K6.
EU musí čelit demokratickému a legitimnímu rozhodnutí irských voličů a analyzovat poslední vývoj. Respektujeme výsledek irského referenda, stejně jako jsme respektovali výsledek nizozemského a francouzského referenda před třemi lety. Smlouva nemůže vejít v platnost, dokud nebude ratifikována ve všech dvaceti sedmi členských státech. EU má nicméně stabilní smluvní základ, v jehož rámci nyní může dále fungovat. V tomto ohledu je předčasné činit ukvapené závěry ohledně další ratifikace v České republice. O výsledku irského referenda probíhá v ČR vnitřní diskuze na odborné a politické úrovni. Mimo jiné na žádost Senátu parlamentu ČR také probíhá přezkum souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem před českým Ústavním soudem. Ratifikační proces je proto v parlamentu přerušen a nebylo by vhodné činit na Českou republiku jakýkoliv nátlak směrem k okamžitému pokračování ratifikace. Jakkoliv je odmítnutí Lisabonské smlouvy v irském referendu jvážnou komplikací, Česká republiku přistupuje odpovědně k přípravám předsednictví v první polovině roku 2009.
Co jsme k tomu v rámci K6 dodávali:
Naše pozice ve vztahu k Lisabonské smlouvě zůstává neměnná. Nicméně ani jedna komora parlamentu nemůže o ní hlasovat a nemůže ji ratifikovat. V tomto smyslu nezaujímáme žádnou radikální pozici a neměníme svůj postoj. Dohoda na institucionálních změnách a pokračování rozšiřování EU musí převážit nad čistě legalistickým pohledem na vlastní Lisabonskou smlouvu, který by mohl vést buď k závěru, že proces ratifikace po irském referendu nemá smysl nebo, že se naopak v ratifikačním procesu pokračovat má, aniž by bylo dohodnuto, jak se bude situace po irském referendu řešit.
To je zhruba obsah našich diskuzí, já k tomu nic dalšího říkat nemíním, neboť si nemyslím, že by to v této chvíli byl problém ČR, jakkoliv svým způsobem zdůrazňuje – zvýrazňuje, já nevím, komplikuje naši roli po l. lednu 2009. Je zcela evidentní, že české předsednictví a já jako předseda vlády budu muset tuto situaci ve vztahu k negativnímu vyjádření irských voličů v prvním pololetí 2009 řešit. To je zhruba vše k tomuto tématu.