EN

Vláda České republiky

Obyvatele chrání 800 nových protipovodňových staveb



Ministerstvo zemědělství dokončuje důležitou etapu výstavby protipovodňových opatření a připravuje další.

Ilustrační obrázek - povodněOd roku 2002 až do současnosti vzniklo více než 800 staveb, které mají chránit před přírodní katastrofou občany, podniky i veřejné instituce.

Rezort nyní představuje průběh další etapy protipovodňové strategie, která probíhá od roku 2007. Zakončena má být již v příštím roce. „Při stavbě protipovodňových opatření dáváme přednost takovým prostředkům a opatřením, které jsou blízké přírodě,“ říká ministr Bendl.

Cílem druhé etapy programu je zejména vybudování technických opatření kolem vodních toků či zvýšení retence vodních ploch. „Primárně bude zaměřená na problematiku retence, tedy na udržení vody v krajině, v místech, kde nezpůsobí žádné závažné škody,“ přiblížil ministr. Program ale klade důraz také na posílení bezpečnosti vodních děl, a to například na Vltavě, Tiché Orlici, Ohři a Moravě.

Do konce roku 2013 je v plánu vznik okolo pěti set protipovodňových opatření. Stát za ně zaplatí 11,5 miliardy korun. V současnosti je už dokončeno nebo rozestavěno 388 staveb podpořených více než sedmimiliardovou dotací.

Chystáme už další, třetí etapu výstavby protipovodňových opatření. Prioritu dáme takovým krokům, které zvýší schopnost krajiny zadržovat vodu. Vláda už například schválila přípravu navrhovaných opatření ke snížení povodňových rizik v povodí horního toku Opavy a na Bečvě,“ uvedl ministr Bendl.

Peníze na protipovodňová opatření jsou poskytovány z větší části na základě úvěru od Evropské investiční banky. Hrazeny jsou rovněž ze státního rozpočtu, vlastních zdrojů správců vodních toků, ale i z místních rozpočtů.

Občany Zálezlic ochrání protipovodňový val

Výstavba protipovodňového valu se nyní chystá například ve středočeské obci Zálezlice, která se během povodní v roce 2002 stala jakýmsi symbolem. Velká voda zde napáchala škody za 150 milionů korun. V budoucnu ji však před podobnou situací ochrání protipovodňový val, jehož stavba začne letos v září.

Obnovení projektu pozastaveného z finančních důvodů bylo jedním z mých prvních kroků na ministerstvu. Předpokládáme, že ochranný val v Zálezlicích bude dobudován v příštím roce. Cena za jeho výstavbu dosáhne téměř 160 milionů korun, ale nejdůležitější je, že obyvatelé vesnice, kterou smetla povodeň, budou před podobnými katastrofami už konečně v bezpečí,“ řekl ministr zemědělství.

Ministerstvo zemědělství začalo s vytvářením první etapy programu budování preventivních protipovodňových opatření v roce 2002. Byla zaměřena na území zasažená povodní v roce 1997 na řekách Moravě, Odře a na horním Labi. Do pěti let, tedy do konce roku 2007, bylo na těchto tocích a v jejich okolí uskutečněno celkem 435 protipovodňových staveb, které dnes chrání 315 tisíc lidí a majetek v hodnotě 240 miliard korun. Celková suma za první etapu výstavby ochrany proti povodním činila více než čtyři miliardy korun.

Protipovodňová opatření začal stát realizovat již po katastrofálních záplavách na Moravě v roce 1997, kdy přišlo o život na padesát lidí. Podle odborníků byla na vině tehdy nedostatečně fungující výstražná služba. Od té doby se zlepšila práce úřadů a přestaly se také vydávat povolení pro stavby v zátopových oblastech.