Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

1. 7. 2009 14:35

MMR vyhlásilo ukončení deregulace nájemného

Ministerstvo pro místní rozvoj dnes také spustilo novou verzi kalkulačky pro výpočet nájemného.

Podle odhadů ministerstva bude průměrné navýšení nájmů u regulovaných bytů 17,3%. Jde ale o průměrné číslo, které je odlišné pro jednotlivé kraje, oblasti a byty.

„Konečné navýšení závisí na mnoha faktorech, například na základní ceně za lokalitu, aktuální výši nájemného a počtu let deregulace,“ uvedl ministr Vondruška.

Pro téměř 450 000 bytů je rok 2010 posledním, ve kterém je maximální výše nájmu stanovena zákonem. Od roku 2011 bude v těchto bytech platit volné nájemné a jeho výše bude záviset na dohodě mezi majitelem bytu a nájemníkem.

„Jednostranné zvyšování nájemného končí příští rok pro 450 000 bytů. Poté už bude vše záležet na dohodě mezi majitelem a nájemcem,“ řekl Rostislav Vondruška.

Pro více než 300 000 bytů se ale deregulace nájemného prodlužuje až do roku 2012. Jedná se o byty ve všech krajských městech (s výjimkou Ostravy a Ústí nad Labem) a obcích Středočeského kraje s počtem obyvatel nad 10 000. Cílem prodloužení deregulace v těchto lokalitách je především sociální opatření - nájemné v těchto bytech už je velmi vysoké, přesáhlo částku 40 Kč/m2 a jednorázové navýšení na cílové nájemné by znamenalo vysoké sociální zatížení nájemníků.

Kalkulačka nájemného platná pro rok 2010 a pro vybrané oblasti až do roku 2012, byla dnes představena na tiskové konferenci. Tento nástroj umožní každému velmi jednoduše vypočítat, jakou maximální výši nájmu může očekávat. Od dnešního dne je k dispozici široké veřejnosti na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie