Ministr Petr Gandalovič: Státní zásahy do ekonomiky většinou udělají více zla než užitku
V souvislosti se snížením výkupních cen mléka žádají zemědělci pomoc státu a obávají se, že se ekonomicky položí. Ministr zemědělství dnes uvedl svůj názor na řešení této situace.
Počátkem roku byly výkupní ceny litru mléka 10,30 – 10,50 Kč a v současnosti klesly na 7,50 až 7,80 Kč. To vyvolalo poměrně ostré reakce našich farmářů. Ministr zemědělství Pter Gandalovič se snaží jejich situaci pochopit a vysvětlil dnes (5.8.2008) v Českém rozhlase své stanovisko k problému ceny mléka.
Podle ministra zemědělství je příčin několik„Po nárůstu poptávky na konci minulého roku poptávka stagnuje. Již zde byla jedna epizoda, pamatujeme na to, kdy i němečtí farmáři protestovali a pak se vše uklidnilo. Pro naše výrobce mléka je navíc cena negativně ovlivněna korunou, neboť část výroby uplatňují na německém trhu v eurech, a přestože je zde cena o něco vyšší, tak se to promítá negativně do koruny.“
Může stát pomoci?Stát v rámci společné evropské politiky pomoci nemůže. Žádné dotace nebo limitovaná cena mléka neexistuje. Výroba mléka je v rámci EU svázána kvótovým systémem. My jsme usilovali, aby tento systém byl postupně uvolněn. Bylo to v době, kdy poptávka převyšovala nabídku a bylo jasné, že kvótový systém je tou brzdou a příčinou vysokých cen mléka.V současné době je jediné, co mohu udělat a to je apelovat na obě dvě strany, aby vzaly rozum do hrsti, aby vycházely ze zkušeností, které mají že situace je jednou výhodná pro jednu stranu a podruhé pro druhou. Nejdůležitější, co by zde mělo být, jsou stabilní odběratelko - dodavatelské vztahy mezi českými mlékárnami a českými zemědělci.
Intervenční nákupy a regulační mechanismy„Intervenční nákupy a další by byly zásahem státu do trhu, který se EU naopak snaží liberalizovat. Tím postupným odbouráváním mléčných kvót se EU snaží do jisté míry ponechat mléčný trh svému vývoji a panuje obecný názor, že je to lepší než zásahy a regulace. Samozřejmě v době, kdy ceny mléka klesají a zemědělci nemají kam mléko umístit, se o tom hovoří hůře. Byl bych rád, kdybychom si vzpomněli na dobu, kdy titíž zemědělci hrozili, že prodají všechnu svoji produkci do Německa, kde utrží více než v ČR a následkem toho mohl vzniknout dost významný hospodářský dopad na naše mlékárny.Kdybychom začali pod tímto tlakem uvažovat o nějakých regulačních mechanismech, v době kdy poptávka opět stoupne, pak budeme nuceni hovořit, že regulační mechanismy musíme odvolat. Tak bychom do trhu zasahovali hůře a hůře bychom rozkývali trh, než je nyní vzniklá situace.“
V obchodech je cena mléka stále vysoká„To je samá věc v růžovém, kdykoliv je nějaký nesoulad mezi cenami prvovýrobců a cenami na pultech našich obchodů, objeví se hlasy , že by do toho měl stát zasahovat. Stát do toho zasahovat nemůže, tvorba cen je na svobodné dohodě jednotlivých účastníků na trhu a do doby, dokud tito účastníci dodržují pravidla hospodářské soutěže, neprovádí nějaká cenová dojednávání. To je v kompetenci Úřadu pro hospodářskou soutěž, stát nemá co mluvit za kolik, kdo a co prodává. Jsem přesvědčen, že k cenovým dohodám v této etapě nedochází, v tomto moje kompetence nesahá. Nezkoušejme na složitou situaci na trhu reagovat tak, že budeme ihned volat po státních zásazích do trhu. Státní zásahy do ekonomiky, a to je mnohokrát dokázáno, většinou udělají spíše více zla než užitku.