Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

18. 3. 2009 9:08

Ministr Langer o Guantánamu: Naše role je vyjednat celoevropský přístup

Ministr vnitra Ivan Langer a místopředseda Evropské komise Jacques Barrot na pracovní návštěvě USA pokračují v jednání s americkými představiteli.

Během své pracovní cesty se setkali s ministrem spravedlnosti Ericem Holderem, s ministryní pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitano, s předsedou senátního výboru pro vnitřní bezpečnost Joe Liebermanem či s náměstkem ministryně zahraničních věcí Jamesem Steinbergem. Navštívili také další reprezentanty Bílého domu a Sněmovny reprezentantů.

Jedním z bodů jednání byla otázka víz tzv.Visa Waiver Programme. Delegace si vyměnily názory ohledně možnosti dalšího zařazení zbývajících členských států EU do Visa Waiver programu. Ze strany EU zazněl zejména požadavek na zajištění plné reciprocity.

V otázce budoucnosti transatlantických vztahů v oblasti justice, práva a bezpečnosti zástupci EU konstatovali, že nástup nové administrativy v USA je příležitostí pro zamyšlení, příležitostí pro nový vztah se starými přáteli. I v dalších oblastech by mohla být spolupráce prohloubena, popřípadě rozšířena. V budoucnu bude ve vztazích s USA nadále na pořadu dne např. ochrana dat, Visa Waiver Program a dosažení plné vízové reciprocity, boj proti terorismu, kyberkriminalita, justiční spolupráce a boj proti nelegálnímu obsahu na Internetu. Rovněž bude pokračovat dialog o spolupráci s USA v oblasti ochrany dětí.

Součástí jednání EU – USA byla také justiční a policejní spolupráce v boji proti terorismu a organizovanému zločinu. Specifiku zde hraje počítačová kriminalita, ke které ministr Ivan Langer uvedl: „Ochrana dětí a boj proti nedovolenému obsahu na internetu je jednou z našich priorit. Chceme přispět ke zlepšení mezinárodní ochrany dětí, zvláště v oblasti boje proti dětské pornografii“ . Ivan Langer pak dodal, že své americké partnery informovali o problematice v boji proti zneužívání Internetu k propagaci (rekrutování) extremismu a terorismu, ke které hodláme upořádat expertní seminář EU-US. Unie se pak podle Ivana Langera chce zaměřit na sdílení zkušeností, sdílení výzkumů, know-how a praktickou spolupráci. Předsednictví zmínilo i připravované dubnové ministerské setkání k tématu „Safer Internet“ ve vztahu k ochraně dětí.

Co se týče jednání o vězních z americké základny na Guantánamo. Minmister Langer říká, že se jedná o pracovní schůzky, které mají pouze informativní charakter. „Naše role jako předsednické země je vyjednat možný celoevropský přístup. Je v kompetenci každého členského státu se rozhodnout, zda někoho z Guantánama přijme nebo ne,“ řekl ministr vnitra.

Zdroj: MV ČR

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie