Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

7. 6. 2007 10:18

Ministr Julínek představí v pondělí vládě komisi k reformě

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek představí v pondělí vládě komisi odborníků, kteří se budou zabývat dalším postupem reformy zdravotnictví.

V komisi budou zástupci parlamentních politických stran i nezávislí odborníci. Ministerstvo nebude do jejich práce zasahovat, poskytne jim pouze zázemí. Experti se budou scházet na ministerstvu. Komise bude mít vlastního mluvčího.

Komise má už koordinátora, jeho jméno zveřejní ministr až na jednání vlády. Současně představí kabinetu složení komise, hlavní úkoly a termíny. Julínkova komise je obdobou takzvané Bezděkovy komise, v níž se zástupci politických stran dohodli na postupu důchodové reformy. Výsledky by měla mít zhruba do roka.

"Potom už bude komise fungovat samostatně, koordinátor bude mít svého mluvčího a ministerstvo jim bude poskytovat servis," upřesnil mluvčí. Komise bude mít část odborně-politickou a nezávislou, ty se budou vzájemně doplňovat.

Cikrt připomněl, že Julínkova reforma má dvě části: první v tomto volebním období je zaměřena především na postavení pacienta. V plánu je 12 zákonů. V dalším kole této první části se bude zásadně měnit zákon o veřejném zdravotním pojištění. "Toto vše je v odpovědnosti ministra, vychází to z jeho plánů, o kterých mluvil před volbami a které schválila koaliční dohoda," upřesnil.

Další část reformy je už pro příští volební období. Bude to reforma financování, jíž bude předcházet politická diskuse v komisi. Zaměří se na problémy a výzvy, které stojí před českým zdravotnictvím: populace stárne, medicínské technologie jsou stále dražší a veřejné finanční zdroje jsou omezeny. Bude-li více seniorů, bude méně těch, kteří budou vydělávat, přitom senioři spotřebují více péče.

"Spočítali jsme, že do roku 2050 budou při současném nastavení systému peníze jen na 50 procent současné péče, první problémy mohou být už v roce 2015, pokud se současný systém nezmění," shrnul Cikrt. Dodal, že až odborníci v komisi zanalyzují zdravotnictví, dohodnou se na tom, jaký je jeho stav, navrhnou řešení. Ve volbách v roce 2010 už by tedy občané měli mít jasné informace pro výběr.

klh čtk

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie