Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

13. 1. 2009 7:05

Ministr Gandalovič vyjednal s obchodními řetězci podporu českého mléka a potravin

Ministr zemědělství Petr Gandalovič inicioval schůzku s významnými obchodními řetězci na českém trhu.

Hlavními tématy byla podpora českého mléka a ostatních potravin z domácí produkce. Dalším bodem jednání byla problematika zákona o významné tržní síle.

Jednání se zúčastnili Zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR), prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka a představitelé maloobchodních řetězců a členských firem SOCR ČR AHOLD, BILLA, GLOBUS, MAKRO, SPAR, TESCO a spotřebních družstev.

Obchodníci ministrovi garantovali, že dlouhodobě je více než 90% mlékárenských výrobků od českých dodavatelů. Ministr vyjádřil připravenost k jednání o konkrétních množnostech, které podpoří přítomnost a odbyt výrobků českých farmářů a potravinářů na pultech obchodů. I v době, kdy se často zmiňuje ekonomická krize, je spotřeba mléčných výrobků v České republice stabilní. Obchodníci rovněž doložili na základě oficiálních čísel Českého statistického úřadu a jejich posledního vývoje, že výše průměrné marže u mléčných výrobků nevykazuje významné výkyvy, které by měly negativní vliv na ekonomiku domácích producentů.

Další jednání vedené ministerstvem budou směřovat k vyšší podpoře krajových výrobků a potravin pod značkou Klasa.

Při projednání připomínek k zákonu o významné tržní síle se obě strany shodly na tom, že je stávající návrh zákona z pera poslanců Haška, Zgarby, Novasada a dalších ohrožením pro postavení malých a středních podnikatelů. Zástupci maloobchodu podporují stanovisko vlády ČR mj. především v tom, že je nutné nejdříve využívat platnou resp. připravovanou (např. zákon o cenách) právní úpravu před přijímáním dalších zákonů.

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí MZe

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie