Ministerstvo spravedlnosti představilo projekt Sanace dluhů – cesta ke snížení recidivy a pohledávek věřitelů
V těchto dnech startuje projekt „Sanace dluhů“. Jeho účelem je snížení recidivy trestné činnosti u propuštěných osob z výkonu trestu odnětí svobody a zajištění vyšší finanční výnosnosti pro jejich věřitele. Zpráva nabízí prezentaci Ministerstva spravedlnosti ČR.
„
Inspiraci čerpá projekt Sanace dluhů ve Švýcarsku, v kantonu Curych, kde systém efektivního řešení předluženosti pachatelů trestných činů úspěšně funguje přes 30 let. Výsledky výzkumu Institutu pro kriminologii a sociální prevenci z roku 2008 poukazují na předluženost osob propuštěných z výkonu trestu. Dle údajů probační a mediační služby jsou jejich finanční problémy pravděpodobně nejčastější příčinou opětovného páchání trestné činnosti a výraznou překážkou v resocializaci. S tímto fenoménem úzce souvisí vysoká míra recidivy a přeplněnost českých věznic a zároveň nízká návratnost pohledávek věřitelům. Projekt Sanace dluhů podporuje vůli propuštěných postavit se odpovědně ke svým závazkům, preventivně chrání společnost před kriminalitou, motivuje k legalizaci zaměstnanosti a zamezuje dalšímu navyšování nákladů státního rozpočtu. Vstup do tohoto programu je dobrovolný pro dlužníky i pro věřitele. Pro zařazení do programu je třeba splnit určitá kritéria.
Zájemci z řad propuštěných osob musí mít legální zaměstnání, samostatně neřešitelné dluhy a vůli splatit je dle svých reálných možností. Detailní postup je podrobněji popsán na www.spj.cz.
Ve dvouleté pilotní fázi projektu bude tento program využíván u podmíněně propuštěných osob v rámci Probační a mediační služby v regionech Ústeckého a Středočeského kraje. Realizátoři předpokládají, že projekt přispěje nejen ke zmapování možností využívání systému Sanace dluhů, ale především již v pilotní fázi přispěje k úspěšnému řešení finanční situace u přibližně 120 propuštěných.
Za podpory ministerstva spravedlnosti a ministerstva financí převzaly odpovědnost za realizaci tohoto úkolu Sdružení pro probaci a mediaci v justici, o.s., Probační a mediační služba ČR a švýcarské sdružení VEBO (Sdružení pro rozvoj probační služby ve střední a východní Evropě). Švýcarská strana navíc finančně podpořila realizaci pilotního projektu včetně založení sanačního fondu ve výši 2 miliónů korun. Semináře se účastní realizátoři projektu, zástupci vedení ministerstva spravedlnosti i ministerstva financí a zástupci státních i privátních organizací, kteří reprezentují spektrum nejčastějších věřitelů.
autor: Zuzana Steinerová, tisková mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR