EN

Vláda České republiky

Ministerstvo spravedlnosti představuje systémové kroky vzdělávání v justici



Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Justiční akademií ČR dlouhodobě usiluje o rozvoj vzdělávání pracovníků v justici. Pro celou reformu justice je proto zcela zásadním počinem nově akreditovaný bakalářský studijní program Vyšší justiční úředník.

Studium, které dnes odstartovalo, může do budoucna zajistit lidské zdroje pro další reformní kroky ministerstva, například pro projekt tzv. minitýmů. „Vzdělávací systém nám pomáhá vytvářet podmínky pro kvalitní a výkonné fungování všech složek justice. V současné době je systém nastaven jak pro stávající pracovníky, tak pro ty, kteří se o práci v justici teprve zajímají. Oba typy vzdělávání významně podporují především naší snahu o restrukturalizaci personální agendy soudů a státních zastupitelství, kde řada kompetencí nově přechází na odborný úřednický aparát. Tím se postupně vytváří prostor pro to, aby soudci měli více času na samotné rozhodování namísto úřadování,“ vysvětluje ministr Jiří Pospíšil a dodává: „Jsem velice rád, že se nám konečně podařilo pro tyto účely akreditovat i vysokoškolské studium, které, jak pevně věřím, začne produkovat novou generaci prvotřídních justičních úředníků.“ 


Tříletý bakalářský studijní program Vyšší justiční úředník otevřela z iniciativy ministerstva v tomto akademickém roce Univerzita Palackého v Olomouci. Výuka probíhá počínaje dnešním dnem na Justiční akademii v Kroměříži. O studium projevilo zájem celkem 244 uchazečů, přijato jich bylo 71
„Studentům bude během šesti semestrů poskytnuta komplexní příprava k výkonu funkce vyššího soudního úředníka nebo vyššího úředníka státního zastupitelství. Cyklus přednášek doplní ryze praktická cvičení, kde si studenti osvojí jednotlivé dovednosti nezbytné k výkonu dané profese; naučí se například aplikovat soudní procesní předpisy či pracovat s informačními a dalšími elektronickými systémy využívanými na soudech a státních zastupitelstvích,“ prozrazuje z náplně studia ředitelka akademie Daniela Kovářová. Obdobné studium plánuje ministerstvo otevřít ve spolupráci s Masarykovou Univerzitou v Brně. 

Absolventi oboru Vyšší justiční úředník najdou uplatnění např. v soudních minitýmech. Ty jsou vždy vedeny soudcem, jemuž s agendou pomáhají další justiční pracovníci - asistenti, vyšší soudní úředníci, zapisovatelky. Efektivita týmu je dosažena účinnou dělbou práce. Z dosud provedených studií vyplývá, že kvalifikovaný odborný personál přináší úsporu cca 20-25% soudcovského času, což má následně vliv na rychlost vyřizování soudních případů i na kvalitu soudcovské rozhodovací činnosti. Školení všech členů týmu zajišťuje justiční akademie. Kromě vzdělávání asistentů a vyšších soudních úředníků nabízí akademie také rekvalifikační kurzy zapisovatelkám (ty se poté v rámci minitýmů transformují na pozice tzv. rejstříkových vedoucí) nebo kurzy pro soudce, kteří jsou školeni v základních dovednostech ve vedení týmu a v podpoře týmové spolupráce. 

Justiční akademie zajišťuje i další vzdělávací aktivity. V uplynulém pololetí mezi ně patřilo např. kvalifikační vzdělávání justičních a právních čekatelů, odborné semináře pro soudce, státní zástupce a informatiky soudů, zkoušky insolvenčních správců nebo jazykové kurzy. 

Justiční akademie navazuje na činnost Justiční školy. Zřízena byla v roce 2002 zákonem o soudech a soudcích. Sídlí v Kroměříži, ale pracoviště má i v Praze a na dalších osmi místech republiky. Současnou ředitelkou akademie je JUDr. Daniela Kovářová, od jejíhož příchodu v květnu tohoto roku došlo k vnitřní stabilizaci institutu. 

autor: Zuzana Steinerová, tisková mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR

Související zprávy:

Ministerstvo spravedlnosti: zefektivnění soudního procesu napomůžou soudní minitýmy (25. 4. 2008)
Tisková konference premiéra M. Topolánka a ministra spravedlnosti J. Pospíšila (29. 8 .2008) 
Justiční akademie České republiky a Slovenska uzavřely dohodu o spolupráci  (28. 7. 2008)