Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

23. 5. 2007 10:55

Ministerstvo financí chce jednotné účetnictví státu, materiál projedná vláda

Ministerstvo financí plánuje vytvořit účetnictví státu. Záměrem je zlepšit řízení a kontrolu peněz ve veřejné správě a zároveň sestavovat i konsolidované účetní uzávěrky za celý stát

Nejdříve je ovšem nutné určit, které ze státních organizací, příspěvkových organizací, státních fondů nebo firem zřízených státem budou do účetnictví patřit. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který by měla na svém středečním zasedání projednat vláda.

Vytvořený systém by měl rovněž zrychlit a zprůhlednit hospodaření státu včetně všech jeho součástí a zajistit také dostatek informací pro nakládání s penězi.

Podle zprávy o výsledcích finančních kontrol ve veřejné správě za rok 2006, kterou vláda rovněž projedná na svém pravidelném zasedání, se nejčastěji porušují rozpočtová pravidla, a to hlavně ve státní správě. Kontroly loni takto odhalily prohřešky za 1,1 miliardy korun z celkem zkontrolovaných transakcí za 210 miliard korun.

Celkově zpráva konstatuje, že u správců rozpočtových kapitol a organizací v jejich působnosti, obcí a jejich příspěvkových organizací není ani po pěti letech od nabytí účinnosti zákona o finanční kontrole z roku 2001 důsledně zajištěno jeho zavádění. Stále jsou zjišťovány případy jeho nedodržování, uvádí MF.

Zavedení účetnictví státu bude podle ministerstva vyžadovat změnu právních předpisů nejen v oblasti účetnictví, ale i státního rozpočtu nebo hospodaření s majetkem státu nebo územních samosprávných celků.

Ministerstvo již v souvislosti se zprůhledněním hospodaření státu pracuje na systému Státní pokladny. Ten by měl být kompletně hotov a spuštěn v roce 2010. Součástí systému bude centrální účetní systém, systém pro řízení státního dluhu a systém pro platební styk, který již funguje od ledna a je propojen s ČNB.

Součástí bude i Integrovaný rozpočtový systém, který by mohl fungovat od července 2008. V jeho rámci se bude připravovat a aktualizovat státní rozpočet. Důležitá bude v systému podle MF průběžná aktualizace dat, která umožní okamžitý přehled o rozpočtu a jeho plnění.
klh čtk

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie