Aktuálně

28. 5. 2024 20:50

Lídři ČR, Nizozemska, Dánska, Polska a Lotyšska se v Praze shodli na další vojenské podpoře Ukrajiny

Společná fotografie lídrů šesti států, kteří se sešli v Kramářově vile nad otázkami další pomoci bránící se Ukrajině, 28. května 2024.
Společná fotografie lídrů šesti států, kteří se sešli v Kramářově vile nad otázkami další pomoci bránící se Ukrajině, 28. května 2024.
Premiér ČR Petr Fiala hostil 28. května 2024 v Kramářově vile pracovní večeři k bezpečnostní spolupráci. Kromě dánské premiérky Mette Frederiksenové a předsedy vlády Nizozemska Marka Rutteho se setkání zúčastnili také předsedkyně vlády Lotyšska Evika Siliňová, polský prezident Andrzej Duda, premiér Ukrajiny Denys Šmyhal a zástupci USA. Lídři ve společném prohlášení potvrdili závazek pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny, která vede odvážný, ale nerovný boj proti ruské agresi.

„Mír a bezpečnost celé Evropy závisí na zastavení ruské agrese. Situace na bojišti je kritická, konflikt vstupuje do rozhodující fáze. Musíme proto zvýšit naše úsilí a hledat způsoby, jak podpořit obranu Ukrajiny. Jednali jsme o konkrétních možnostech, jak zrychlit dodávky munice na frontu, jak zajistit další systémy protivzdušné obrany a posílit obranně-průmyslovou spolupráci v EU,“ řekl premiér.

Premiér Fiala zdůraznil, že ČR pokračuje v rozvoji naší muniční iniciativy v koordinaci s mezinárodními partnery. „Patnáct zemí EU a NATO již přispělo částkou přes 1,6 miliardy eur.  Naše úsilí již brzy povede ke zlepšení obrany Ukrajiny. Jak jsem slíbil, první desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm budou dodány v červnu. Ukrajina tak může první zásilku očekávat v nejbližších dnech,“ dodal předseda vlády.

Klíčovým tématem jednání bylo posílení ochrany proti ruským leteckým útokům. Český premiér v této souvislosti ocenil iniciativu německé vlády na posílení protivzdušné obrany Ukrajiny, která získala již téměř miliardu eur. „Česko dodalo Ukrajině první simulátor pro piloty letadel F-16. Pevně doufám, že brzy budou následovat samotné dodávky těchto letounů od západních spojenců. Tyto i další iniciativy jasně demonstrují jednotu Západu v podpoře Ukrajiny,“ uvedl český premiér.

ČR spolu s partnerskými zeměmi poskytla Ukrajině 918 kusů těžké techniky, téměř 21 milionů kusů munice střední ráže a 1,7 milionu nábojů velké ráže a raket. „A budeme v tom pokračovat. Ruská agrese proti Ukrajině jasně ukazuje, že musíme podporovat rozvoj evropského obranného průmyslu a zvyšovat naše obranné schopnosti. Je to klíčová priorita pro bezpečnost Evropy v dlouhodobém horizontu,“ dodal premiér Fiala.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Připojené dokumenty

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie