EN

Vláda České republiky

Lidé využívají nový institut oddlužení už dva měsíce, ministerstvo spravedlnosti doporučuje více rozvahy při podávání návrhů na oddlužení



V pondělí 3. března 2008 se předseda vlády Mirek Topolánek zúčastnil akce ministerstva spravedlnosti s názvem Insolvenční zákon v praxi. Cílem akce bylo zhodnocení dvouměsíčního fungování nového úpadkového práva.

Dvouměsíční účinnost nového zákona o úpadku a způsobech jeho řešení (tzv. insolvenčního zákona) dokazuje, že lidé k řešení svých finančních problémů začínají využívat novou možnost oddlužení (osobní bankrot). Podle zkušeností z praxe se ale při podávání návrhů na osobní bankrot dopouštějí stále řady chyb. Ministerstvo spravedlnosti proto vyzývá k opatrnosti a doporučuje obrátit se před podáním návrhu na odborníky. „V dnešní době je zřejmě běžné žít na dluh, zároveň ale platí, že běžné je dluhy řádně a včas hradit. Člověk se nicméně může poměrně snadno dostat do situace, kdy jeho dluhy dosáhnou takové výše, že už je není schopen splácet. Pro tyto případy je zde nový insolvenční zákon, který od ledna přináší dlužníkům nové cesty při řešení jejich finančních problémů,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Od začátku roku podalo návrh na oddlužení 349 lidí (nejvíce v Ostravě – 102, v Ústí nad Labem – 82 nebo v Hradci Králové – 48). Soud ovšem povolil jen 51 osobních bankrotů, a to především kvůli špatně vyplněnému formuláři nebo chybnému vypracování dalších dokumentů. „Soudy si s insolvenčními návrhy umí velmi rychle a bez zbytečných průtahů poradit, většinou rozhodují do 15 dnů. Bohužel často musí návrhy kvůli formálním nedostatkům odmítat. Dlužníci si totiž neuvědomují, že musejí například doložit podrobný přehled o svých dluzích nebo že soud může požadovat po dlužníkovi zaplacení zálohy pro insolvenční řízení, a to až do výše 50 000 Kč,“ popisuje zkušenosti s úpadkovým právem ministr Pospíšil.

Ministerstvo spravedlnosti proto pokračuje v seznamování občanů s insolvenčním zákonem a kromě informací na www.insolvencnizakon.cz bude v tomto měsíci zveřejněna v celostátních i regionálních denících speciální příloha, která se bude podrobně věnovat osobnímu bankrotu. Od 1. ledna fungují specializované občanské poradny, na něž se mohou občané v této problematice obrátit. Zároveň ministerstvo průběžně rozšiřuje funkčnost insolvenčního rejstříku, který obsahuje informace z insolvenčních spisů, seznam dlužníků a insolvenčních správců.

Insolvenční zákon je účinný od 1. ledna letošního roku. Od dlužníka požaduje více odpovědnosti vůči věřitelům i vůči sobě, zároveň ale nabízí efektivní způsob řešení finančních problémů. Přináší do insolvenčního řízení transparentnost tím, že všechny úkony, které soud činí, jsou volně dostupné v insolvenčním rejstříku na internetu. Změnou oproti předešlé úpravě je také způsob ustanovování insolvenčních (dříve konkurzních) správců. Nyní je ustanovují pouze předsedové krajských soudů, zatímco dříve měli takovou kompetenci všichni „konkurzní“ soudci. Při rozhodování o povolení oddlužení soud posuzuje, zda je dlužníkův záměr oddlužit se poctivý a zda je jeho plán oddlužení ekonomicky reálný. Těm věřitelům, kteří nemají své pohledávky zajištěny, se musí na úhradu jejich pohledávek dostat alespoň 30 %. Informace poskytla tisková mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR Zuzana Kuncová.