Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

24. 6. 2016 8:48

Komentář předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky k rozhodnutí Velké Británie

Evropská unie nebude již nikdy stejná. Dnešním dnem jsme se probudili do nové etapy evropské integrace. Přes pocity zklamání, které mnozí z nás nad výsledkem britského referenda cítí, je potřeba vidět, že to není konec světa a už vůbec ne konec Evropské unie. Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Nyní musíme co nejdříve přistoupit k zásadní debatě o našem budoucím směřování a o tom, co od jednotné Evropy očekáváme. Paradoxně bohužel již bez Velké Británie.

Vládu Velké Británie teď čeká nelehký úkol požádat o vystoupení z Evropské unie. Oznámením rozhodnutí odejít se nastartuje nejméně dvouleté vyjednávací období o tom, jak budou vypadat naše vzájemné vztahy v budoucnu. Britové budou mít určitě menší vliv na to, co se v Evropě děje a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá. O odchodu z EU bychom se s Brity měli domluvit rychle a racionálně. Velké starosti čekají Velkou Británii – v nejbližších letech se opět rozhoří zápas o udržení Skotska a Velká Británie bude muset řešit i nové nastavení ekonomických vztahů se svým největším partnerem.

Evropská unie se musí změnit. Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů. Víc než kdykoliv dříve si musíme uvědomit, že Unie slouží Evropanům a musí být jasné, že jsme díky společnému postupu silnější a úspěšnější, že dokážeme lépe zvládat nástrahy dnešní doby. Evropa musí být akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti, kterou přirozeně představuje 27 členských států. Naším úkolem nyní bude neúnavně vysvětlovat přínosy jedinečné evropské spolupráce, posilovat ji tam, kde nám všem pomáhá – a dokázat se rozloučit s věcmi, které nás zatěžují a brzdí. Musíme umět ukázat, co Evropská unie přináší našim lidem, a že schopnost najít společnou řeč je právě to, co dělá Evropu místem pro bezpečný a kvalitní život.

Česká republika je připravena se na tom aktivně a intenzivně podílet. EU pro nás, pro Českou republiku, představuje tu nejlepší myslitelnou záruku stability, míru a prosperity, musí ale projít změnami, které jí zajistí další životaschopnost.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie