Jednání Bezpečnostní rady státu: Radar přispěje ke zvýšení bezpečnosti ČR
Ve čtvrtek 17. ledna se uskutečnilo zasedání Bezpečnostní rady státu ČR. Důležitého jednání se zúčastnil premiér Mirek Topolánek, ředitel Agentury pro protiraketovou obranu USA generál Henry Obering...
a velvyslanec USA v České republice Richard Graber. Ústředním bodem jednání byla aktuální problematika protiraketové obrany. Generál Henry Obering se v Praze rovněž zúčastnil Semináře k zapojení českého průmyslu, vědy a výzkumu do budování systémů protiraketové obrany (Czech Republic - US BMD Industry, Research And Business Seminar), který premiér označil jako bezprecedentní.
Po ukončení BRS ČR předseda vlády Mirek Topolánek prezentoval výsledky jednání jako pokrok v jednáních o umístění radiolokační jednotky na území ČR. Jednající strany zdůraznily reálnost možnosti teroristického útoku, umístění radaru na území ČR podle slov premiéra Mirka Topolánka "přispěje je zvýšení bezpečnosti ČR i celého světa." V této souvislosti premiér uvedl, že očekává podporu ze strany zemí Evropské unie.
Možnost negativního vlivu na zdraví obyvatel ČR, stejně jako možnost technických závad na radiolokační jednotce premiér vyloučil. "Radar, který je určený k provozu v České republice, byl v provozu devět let v jižním Pacifiku. Žádný nežádoucí vliv na lidské zdraví a životní prostředí nebyl prokázán," potvrdil premiérova slova generál Henry Obering. Zároveň uvedl, že diskutovaný typ radaru je provozován po celém světě jako meteorologická či letištní jednotka.
V návaznosti na zdůraznění vysoké pravděpodobnosti teroristického útoku generál Obering informoval o prudkém zrychlení vývoje řízených balistických střel v Íránu, který se v předešlém roce umístil na třetím místě v jejich zkoušení. Zmíněné střely přitom mají větší dráhu doletu, než jaká by byla potřebná při jakémkoli regionálním konfliktu. V závěru své řeči generál Obering opětovně deklaroval bezpečnost radiolokační jednotky a její vysoký potenciál při ochraně životů a zdraví obyvatel ČR a Evropy. Podle generálových slov proběhnou v následujících měsících testy kompatibility systému USA s aliančním systémem obrany. Ke spolupráci mezi USA a ČR se generál Obering vyjádřil s nadějí na intenzivní spolupráci USA s českými firmami, které budou mít příležitost zapojit se do výroby jednotlivých prvků protiraketové obrany na celém světě. USA mají v současné době uzavřených pět rámcových dohod s pěti zeměmi o spolupráci ve vývoji obranného systému, sedm dalších je ve fázi rozpracování.
Premiér Mirek Topolánek jednání o protiraketové obraně označil za úspěšné. Předseda vlády ČR rovněž ocenil, že se diskuse o bezpečnosti stala součástí české, evropské a globální diskuse. "Nezapomínáme na to, že veškeré kroky budeme vždy konzultovat s naším partnerem - Ruskou federací," zdůraznil premiér v závěru své řeči.
Fotogalerii z tiskové konference, která následovala bezprostředně po ukončení jednání BRS ČR, naleznete zde.