Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

15. 1. 2024 13:31

Investice do rozvoje péče o onkologické pacienty stále rostou, prioritou je podle premiéra Petra Fialy prevence

Premiér Petr Fiala v projevu na slavnostním zahájení staveb připomněl investice do rozvoje péče pro onkologicky nemocné pacienty, 15. ledna 2024.
Premiér Petr Fiala v projevu na slavnostním zahájení staveb připomněl investice do rozvoje péče pro onkologicky nemocné pacienty, 15. ledna 2024.
Předseda vlády Petr Fiala společně s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem, hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem, primátorkou Brna Markétou Vaňkovou a dalšími zahájili 15. ledna 2024 výstavbu nových odborných pracovišť Masarykova onkologického ústavu v Brně. Vznikne Centrum inovativní a podpůrné péče a Centrum onkologické prevence.

Jde o zahájení projektu podpořeného z Národního plánu obnovy Vznik a rozvoj Centra onkologické prevence a infrastruktury pro inovativní a podpůrnou péči Masarykova onkologického ústavu. Projekt přinese kromě jiného výstavbu dvou nových budov v areálu nemocnice a je financován 826 mil. Kč z Národního plánu obnovy a spolufinancován ze státního rozpočtu ve výši 173,46 mil. Kč. 

Nová centra ústavu umožní zahájit další programy pro onkologické pacienty a pomohou i v prevenci proti nádorovým onemocněním: „Kvalita prevence, motivace ke zdravému životnímu stylu, celková zdravotní gramotnost, to musí být, je a bude prioritou zdravotnické politiky i mé vlády a patří mezi hlavní principy reforem, o kterých se neustále hovoří,“ uvedl předseda vlády.

První z budov bude Centrum inovativní a podpůrné péče a vyroste na Vaňkově náměstí, naváže tak na stávající Švejdův pavilon. Druhou budovou bude Centrum onkologické prevence, které vznikne na místě bývalé transfúzní stanice v ulici Tomešova. Vyšetřování zdravých osob se tak přesune do samostatných prostor, což současně zvýší bezpečnost péče o onkologicky nemocné.

„Všechna ta péče je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a to ve světě není obvyklé a nejedná se o malé částky. Občané ČR mají nadstandardní počet screeningových onkologických vyšetření a to je také dobře. Důležité je, a musí to být naše společné úsilí, aby co nejvíce lidí využívalo možnost preventivních prohlídek a abychom dělali všechno proto, abychom prevenci posílili,“ doplnil Fiala.

Vybudování nového Centra onkologické prevence vytvoří podmínky pro posílení všech stávajících programů onkologické prevence, které jsou zde realizovány. Současně v této oblasti vzniknou kapacity pro nové programy primární a sekundární onkologické prevence a klinický výzkum. Premiér poděkoval všem, kteří se na tomto projektu podílejí, a popřál, aby vše proběhlo bez komplikací.

 „Onkologie po celou novodobou historii České republiky patřila mezi priority českého zdravotnictví a moje vláda v její veřejné podpoře pokračuje. Aktuálně mohu připomenout, že z Národního plánu obnovy a programu REACT-EU bude na onkologii využito téměř 12 miliard korun. Nová centra ústavu umožní zahájit další programy pro onkologické pacienty, stejně jako ty zaměřené na účinnější prevenci nádorových onemocnění. Rozvoj Masarykova onkologického ústavu probíhá současně s rozvojem celé národní sítě podobných center a screeningových programů,“ uvedl premiér.

Masarykův onkologický ústav oslaví příští rok už 90. výročí a má v českém zdravotnictví zvláštní místo. Je to největší onkologická instituce u nás a každoročně se stará o 80 tisíc pacientů. Otevřen byl právě 15. ledna 1935 a v té době byl jedním z prvních onkologických center na světě.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie