Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

29. 6. 2011 17:35

GIBS: generální inspekce pomůže v boji s korupcí

Efektivnější boj s korupcí v bezpečnostních sborech, nezávislé a účinné trestní stíhání činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce, jsou hlavní cíle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Návrh zákona o jejím vzniku schválil na svém středečním zasedání kabinet Petra Nečase.

policie - ilustrační obrázek

Bez zavedení takového systému by nebyla ani dokončena reforma policie, jejíž součástí je i vize modernizace, zefektivnění stíhání trestné činnosti příslušníků a zaměstnanců policie a zrušení institucionálních vazeb mezi policií a orgánem, který tuto trestnou činnost stíhá,“ řekl ke schválení GIBS ministr vnitra Jan Kubice.

Zdůraznil, že vytvořením generální inspekce vznikne inspekční orgán zcela nezávislý na příslušných ministerstvech či bezpečnostních sborech.

Na příslušníky inspekce se bude vztahovat zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Šéfa GIBS bude jmenovat a odvolávat premiér po projednání v branně-bezpečnostním výboru Poslanecké sněmovny.

U příslušníků či občanských zaměstnanců policie se bude generální inspekce zabývat veškerou kriminalitou, u zaměstnanců celní správy a vězeňské služby půjde o trestné činy spáchané v souvislosti s plněním pracovních úkolů.

Vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů je součástí Programového prohlášení vlády a návrh zákona na její vytvoření pochází z dílny ministerstva vnitra, financí a spravedlnosti.

Zdroj: Ministerstvo vnitra

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie