EN

Vláda České republiky

Česko a Maďarsko podporují přísnější rozpočtová pravidla evropských zemí



Česko a Maďarsko podporují plánovanou mezivládní smlouvu, která ma posílit rozpočtovou odpovědnost unijních zemí. Primárně by se ale měla vztahovat na země eurozóny. Předsedové vlád Česka a Maďarska se na tom shodli na společném jednání v Budapešti.

"Naše země mají zájem na stabilní a silné eurozóně. Česko jako malá, otevřená, proexportně orientovaná ekonomika je na vzájemném obchodu se státy eurozóny bytostně závislá," řekl na tiskové konferenci český premiér Nečas.Předseda vlády Petr Nečas navštívil Maďarsko, kde jednal s předsedou vlády Viktorem Orbánem, 15. prosince 2011

"Nevytvořili jsme krizi eurozóny a nejsme schopni ji sami vyřešit. Nechceme ale klást jakékoli překážky tomu, aby se eurozóna z problému dostala," doplnil maďarský premiér Orbán.

Proto se Česko a Maďarsko chtějí intenzivně účastnit jednání o nové mezivládní smlouvě, která by v budoucnu měla posílit koordinaci hospodářských politik a zlepšit fiskální disciplínu unijních zemí. Nečas a Orbán se zároveň shodli, že primárně by se nová pravidla měla vztahovat na členské země eurozóny a na nečlenské státy eurozóny, by se měla vztahovat až v okamžiku jejich vstupu do skupiny zemí se společnou evropskou měnou.

"O konkrétní podobě smlouvy se bude teprve jednat. To, co bychom například už teď ale mohli označit za překážku z pohledu našich zemí, jsou daňové harmonizace. Ty jsou pro nás těžko akceptovatelné," řekl Nečas. "Chceme jednat v klidu a rozhodně nechceme, aby nás někdo nutil ke spěchu," doplnil Orbán.

Za prospěšné by přitom oba považovali užší spolupráci zemí Visegrádské čtyřky, stejně jako tomu bylo při jednání o přiznání kandidátského statusu Srbsku. Limity spolupráce ale leží například v tom, že Slovensko již patří ke státům, kde se platí společnou evropskou měnou.

Oba premiéři na společném jednání podpořili také intenzivnější hospodářskou spolupráci, která je zhruba o pětinu nižší, než byla v roce 2008, tedy v době před hospodářskou krizí. Za prospěšnou označili dosavadní spolupráci v energetice, a to jak v úrovni nových zdrojů, tak přepravních kapacit.

Česko a Maďarsko chtějí dál spolupracovat i v oblasti zbrojního průmyslu a výcviku pilotů na cvičných letounech L-39 Albatros a L-159 Alca.

V odpoledních hodinách předseda vlády Petr Nečas jednal s předsedou Parlamentu Maďarské republiky László Kövérem a setkal se s prezidentem Maďarské republiky Pálem Schmittem.