Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

30. 1. 2012 23:50

Česká vláda posoudí finální znění evropské fiskální smlouvy

Česká vláda detailně posoudí a nechá v následujících týdnech právně zanalyzovat výsledné znění tzv. fiskální úmluvy, na které se dohodli lídři států. Cílem smlouvy je přispět k řešení současné dluhové krize v Evropě, především v eurozóně.

"Jak z důvodů obsahových, tak z důvodu nejasnosti v proceduře následné ratifikace i rozhodování o datu účinnosti, tj. přijetí eura, jsem nemohl nyní souhlasit s dohodou. Za nesmírně cenné považuji, že se podařilo změnit ustanovení smlouvy tak, že je možné k ní přistoupit kdykoli v budoucnu," řekl na tiskové konferenci po neformálním jednání Evropské rady český premiér Petr Nečas.Před zasedáním Evropské rady, Brusel 30. ledna 2012

Jedním z problematických míst smlouvy je podle premiéra Nečase například nedostatečná účast zemí se závazkem přijmout euro na summitech eurozóny.

"Posun směrem k větší účasti na summitech eurozóny je pro Českou republiku nedostatečný. Jsem přesvědčen, ze České republice jako kandidátské zemi na vstup do eurozóny náleží stálé místo pozorovatele na všech summitech eurozóny, nikoli jen některých," řekl premiér Nečas. Neméně podstatná je i absence tzv. dluhového kritéria v čl. 7, které Česko považovalo a považuje za zcela zásadní.

Vzhledem k tomu, že účast na původně zamýšlených úpravách primárního práva Unie nakonec odmítlo Spojené království, bylo zvoleno řešení prostřednictvím mezinárodní smlouvy stojící mimo architekturu unijních zakládacích smluv.

Smlouvou se nyní bude zabývat Česká vláda a také parlamentní výbory. Dokud nebude provedena detailní právní analýza, vyřešena otázka ratifikace i rozhodování o budoucí účinnosti Smlouvy, jakož i vedena důkladná politická diskuze, nemůže vyjádřit Česká republika konečné stanovisko.

Výběr z fotogalerie

       

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie