EN

Vláda České republiky

Boj s médii jsem vzdal, říká premiér M. Topolánek v rozhovoru pro Radio 1



Předseda vlády 30. dubna poskytl rozhovor pro pořad Zátiší českého Radia 1. V rozhovoru s Jeronýmem Janíčkem popsal svůj vztah k médiím a současné politické scéně.

O vztahu k médiím

„Masaryk netrhal svoje velké ideje na kousky. Nebalil ty kousky do malých úhledných bonbónků, aby je "dostal do televize." Společná odpovědnost nás politiků a novinářů je se tomuto masmediálnímu diktátu vzepřít. Vzepřít se, protože demokracie je diskuse – ne televizní diskusní pořad blížící se estrádě… Vzepřeme se oné ďábelské zkratkovitosti moderní doby,“ uvedl premiér ve svém projevu v září minulého roku. Moderátor Jeroným Janíček tímto citátem reagoval na premiérovo tvrzení v samotném úvodu rozhovoru, že vztah mezi politiky a novináři je dlouhodobě narušený. Nezávislost médií, kterou premiér označil jako jejich zásadní atribut, trpí podle jeho slov vulgarizací a přetlakem na tiskovém trhu. Jak si premiér tento akt vzepření představuje?
V odpovědi J. Janíčkovi M. Topolánek připustil, že se je to velmi složité, přesto se o to ale podle svých slov nadále pokouší. „Odmítám takové ty půlvěté reakce. Ne vždy se tomu ubráním, v minulém týdnu jsem zažil zhruba tři situace, kdy jsem musel reagovat takto zhuštěně a navíc to bylo zkresleno a zasazeno do jiného kontextu,“ uvedl premiér s tím, že takovýchto zkreslení se nejčastěji dopouštějí televize, ve snaze uspokojit poptávku diváků po akci a několikavteřinových reakcích.

Masarykovu dobu premiér označil jako jednodušší právě v tom smyslu, že přenos informací byl pomalejší. „Člověk si mohl více rozmyslet co říká, co píše, měl na to více času, mohl se nad tím hlouběji zamyslet a nemusel reagovat zkratkovitě. Což samozřejmě vede k chybám, k omylům a ke zkreslení. Zdůraznil, že politika nemůže být skečem, který by ji hluboce degradoval. Vyjádřil pochopení nad nutností uspokojit současnou potřebu po rychle dodaných, krátkých a výstižných informacích, na druhou stranu by ale podle premiérových slov měl být vytvořen prostor, ve kterém by politici mohli oslovit veřejnost sofistikovaněji, důkladněji a objasnit tak detaily změn, které při výkonu své funkce vytvářejí.

Boj s médii jsem vzdal

Jako hlavní třecí plochu ve svém vztahu k médiím premiér jmenoval svoji zkušenost se zkreslením obsahu svých sdělení. Mediální obraz toho kterého politika může být podle premiérových slov výsledkem práce střihačů, editorů, kteří s ním mohou nakládat tak, že politik nakonec není posuzován podle toho, co skutečně dělá. V tomto smyslu se politik může stát obětí, říká M. Topolánek. Zároveň zdůraznil, že jeho kritika není směřována na zástupce médií obecně. „Není to generální odsudek,“ upřesnil premiér s tím, že zná celou řadu profesionálních novinářů. Etický kodex podle jeho slov nectí především nastupující mladá generace novinářů, která pozvolna nahrazuje ty odcházející, zkušené. „Dělají činnost v demokratické společnosti nesmírně důležitou, oni hlídají, jestli politici nejsou pažraví, jestli svoji práci dělají v rámci etických a morálních mantinelů. Nicméně tady sklouzávají k tomu, že si ty kauzy částečně vymýšlejí,“ řekl premiér a upozornil na to, že v posledních deseti až patnácti letech byla novináři politik ovlivněna. Označil to za překročení bariéry: „Chtějí se stát vůdčí silou demokracie, ne jejím hlídacím psem.“ Naznačil, že tento směr nepovažuje za správný, zároveň ale zdůraznil, že s takovými novináři se soutěžit a vyhrát nedá. „Boj jsem vzdal, pokládám ho za nesmyslný,“ prohlásil premiér. „Média už kritizovat nemíním.“ Na adresu novinářů dodal, že má rád, když jsou chytří, vtipní a poučení. A Topolánkovo soukromí? „Veřejnost má právo vědět, kdo nastavuje pravidla jejich vlastního chování, jestli se jimi sám řídí, na to mají právo. Ale rodina by měla být absolutní tabu,“ říká premiér.

O trpělivosti, výbušnosti a odpuštění

Reportér J. Janíček v rámci rozhovoru zmínil skutečnost, že nejvyšší míra rozčilení je na premiérovi často patrná při interpelacích D. Ratha a J. Paroubka. Čím vyvádějí premiéra z míry? „Jsou nekorektní,“ vysvětluje M. Topolánek a dodává: „Myslím, že to, co představuje David Rath a Jiří Paroubek v novodobé české historii ještě nebylo. Kromě ideové neukotvenosti , což oba dva mají spolčené, vedle totálního populismu, je zde samozřejmě tendence urážet lidi kolem sebe takovým způsobem, že to jde jen velmi těžce vydržet. S autoritativními sklony obou zmíněných politiků je to podle M. Topolánka smrtící kombinace. „Proto si myslím, že to současné vedení sociální demokracie je určitým rizikem pro naší demokracii. A říkám to zcela otevřeně a říkám to dlouho. Zatím jsem je vždycky byl schopen porazit,“ uvedl premiér. Dodal, že především díky zkušenostem před způsobem politiky, kterou D. Rath a J. Paroubek předvádějí důrazně varuje. „Všichni moji kolegové, kteří o tom něco vědí, tak o mě říkají, že s takovou trpělivostí se ještě nesetkali,“ vysvětluje premiér v odpovědi na otázku, týkající se vypjatých reakcí v průběhu interpelací. Nevybíravý způsob, jakým se výše zmínění politici pokoušejí napadat premiéra představuje tlak, kterému nelze odolávat bez klopýtnutí. „To, že se někdy nechám vytočit, bych chtěl, aby mi veřejnost odpustila,“ řekl premiér. „Nikdy nebudu tak sprostý a účelově populistický jako J. Paroubek. Já v této konfrontaci nemohu vyhrát,“ připouští premiér. „Mohu vyhrát jedině tak, že prosadím dobré věci, které pomohou lidem a že to ti lidé uvidí. Ale nikdy ne ve sprostotě a agresivitě. Když se k tomu nechám vyprovokovat , tak je to vždy moje prohra a vždy mě to strašně dlouho mrzí,“ dodává.

Celý rozhovor, v jehož poslední části J. Janíček zkoumal premiérovy nejhlubší motivace pro rozpoutání diskuse o třetím odboji, premiérovy vize ideálního uspořádání společnosti a ve kterém M. Topolánek deseti slovy charakterizoval fenomén politiky, si můžete poslechnout kliknutím na níž epřipojenou přílohu. Fotografie z tematicky zcela ojedinělého rozhovoru nabízejí rovněž stránky Radia1.