Armáda ČR pořádá letní tábor pro kosovské děti
Poslední týden prázdnin si dvaačtyřicet dětí z Podujevského regionu užívá v letním táboře, na jehož organizaci se podílí také 13. kontingent AČR v silách KFOR.
Třiadvacet kluků a devatenáct děvčat ve věku od 13 do 17 let se účastní kulturně- vzdělávacího projektu místní nevládní organizace ALO „Summer Camp Zhitia 2008“, která má ve svém heslu „No time to lose“ (neztrácet čas). „Tohoto projektu se již druhým rokem spoluúčastní OBSE (Organizace pro Bezpečnost a Spolupráci v Evropě) a čeští vojáci KFOR. Z naší strany to je formou zapůjčení vojenských stanů a lehátek,“ řekl náčelník styčného monitorovacího týmu poručík Miroslav Tomiczek.
„Výběr dětí probíhá na základě přihlášek. Neděláme rozdíly, jestli jsou děti ze sociálně slabších nebo naopak movitějších rodin. Existuje jediné pravidlo. Na tábor jedou děti pouze jednou. Příští rok tak zde budou úplně jiné děti,“ prozradil vedoucí tábora Agus Mulliqi. Plně nabytý program sportovních, kulturních a společenských her je doplněn o výukové programy anglického jazyka, první pomoci, ochrany životního prostředí a dodržování lidských práv.
Strávit jedno odpoledne s dětmi se rozhodl také velitel 13. kontingentu AČR podplukovník Jiří Roček a vojáci styčného monitorovacího týmu. „Pro mě je obrovským překvapením, jak jsou děti ukázněné a zapálené do každé činnosti. Před chvílí hrály míčové hry a posléze vzorně poslouchají svého učitele,“ poznamenal velitel kontingentu podplukovník Roček.
Skromně zařízená venkovská škola s jednou třídou sotva pojmula všechny děti. Ne pro všechny se dostala školní lavice, přesto zapálení bylo očividné. Například čtrnáctiletý Militant Plakolli z Letače polemizoval nad diskutovanými tématy a kladl jednu otázku za druhou: „Na světě existují dětská a lidská práva. Jakým způsobem je lze prosazovat? Mohou být porušována? Kdo je za dodržování těchto práv zodpovědný?“ Na vyřčené otázky mu odpověděl zkušený učitel Driat Cerabregu z organizace OBSE. Po více jak hodinové diskusi se děti opět přesunuly ven před školu, aby si zahrály volejbal. Ostatní děti si procvičovaly svou angličtinu při rozhovorech s českými vojáky.
V sobotu dopoledne letní tábor končí, avšak pomoc českých vojáků kosovským dětem nikoliv. „Již nyní připravujeme další projekty. Například od září bude ve spolupráci s pyrotechniky pokračovat program na informování žáků základních škol, jak postupovat při nálezu nevybuchlé munice a dále budeme provádět výběr škol, do kterých předáme materiální dar města Příbrami a městyse Jince,“ přiblížil aktivity kontingentu podplukovník Roček.