Americký velvyslanec navštíví afghánské děti z humanitárního programu MEDEVAC
V pondělí 2. června 2008 se v Olivově dětské léčebně v Říčanech uskuteční setkání velvyslance Spojených států amerických v ČR se šesti pacienty z Afghánistánu, kteří v ČR podstupují léčbu v rámci humanitárního programu MEDEVAC, jehož gestorem je Ministerstvo vnitra ČR.
Společné setkání představitelů americké ambasády s afghánskými dětmi a jejich doprovodem se uskuteční za přítomnosti zástupců Ministerstva vnitra ČR a magistrátu hl. města Prahy, ředitele afghánské sekce vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia svoboda, lékařů z Ústřední vojenské nemocnice Praha a z Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole a pracovníků občanského sdružení Berkat. Afghánští pacienti, kteří do ČR přicestovali počátkem dubna letošního roku, byli do humanitárního programu MEDEVAC vybráni ve spolupráci s Armádou ČR a s pražskými fakultními nemocnicemi.
Sedmiletá Nasima, šestiletá Breshna, dvouletá Safa a jednoroční Mohammadi byli do humanitárního programu MEDEVAC vybráni expertním týmem lékařů z Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole a z Ústřední vojenské nemocnice Praha. Všechny čtyři děti se po svém příletu do ČR podrobily úspěšným operacím vrozených srdečních vad v Dětském kardiocentru Fakultní nemocnice v Motole. Další dva nekardiologičtí pacienti byli do humanitárního programu MEDEVAC zařazeni na základě doporučení příslušníků 3. kontingentu AČR – Polní nemocnice a protichemického odřadu v silách ISAF, působících na přelomu roku v Kábulu.
Jedenáctiletý Abdul s postižením levého kyčelního kloubu byl operován na Ortopedické klinice IPVZ a 1. LF UK Fakultní nemocnice Na Bulovce. A zbývající pacient, devětatřicetiletý Tahir, se podrobil rekonstrukční nápravě defektního pakloubu čelisti na Klinice ortopedie, traumatologie a rekonstrukční chirurgie Ústřední vojenské nemocnice Praha.
Humanitární program MEDEVAC, jehož pokračování bylo schváleno vládou ČR a jehož realizace je zajišťována Ministerstvem vnitra ČR v úzké spolupráci s ministerstvy obrany a zdravotnictví, je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, pro které je za stávajících okolností nutná lékařská péče v jejich domovině nedostupná. Vláda ČR na jeho pokračování uvolnila finanční částku ve výši 5 milionů korun. Dosavadní bilance humanitárního programu MEDEVAC činí za léta 1993 až 2008 celkem 120 transportovaných a v ČR léčených pacientů (většinou dětí) z oblastí postižených válkou či přírodními katastrofami jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák, Pákistán a Afghánistán.
Informace poskytla tisková mluvčí MO Jana Malíková