Vystoupení A. Vondry na semináři: Innovation Thursday
Inovace jako klíč k evropské prosperitě – pohled vlády Vážené dámy, vážení pánové,Podle Roberta Solowa, laureáta Nobelovy ceny v ekonomii, nejméně polovina světového hospodářského růstu za posledních 50 let byla vygenerována inovacemi. Přínos inovací pro hospodářství je jednoznačný: zatímco věda vytváří nové znalosti a technologie, inovátor jich využívá ke zrychlení motoru ekonomiky. Jestliže tato poučka platila v minulosti, dnes, kdy se přístup informacím a znalostem stal otázkou několika kliknutí, a kdy se rozvoj nových technologií zrychluje závratným tempem, platí korelace mezi inovacemi a prosperitou dvojnásob.
Úkolem vlády je vytvářet a uskutečňovat strategické vize, které zajistí zemi dlouhodobou prosperitu. Dnes je již jasná jedna věc: Budeme-li plout proti proudu globalizace, utopíme se. V éře ekonomického nástupu populačně silných asijských zemí s levnou pracovní silou, je pro vymírající Evropu nejúčinnější strategií znalostní ekonomika. Je to hlavní oblast, ve které (zatím) máme komparativní výhodu: tzv. "low-cost economy" je pro nás dlouhodobě neudržitelná - do popředí musíme dostat inovační schopnost podniků. Jedině tak budeme schopni odolat vnějším tlakům a posilovat svoji konkurenceschopnost.
Česká republika je díky vysoké míře otevřenosti naší ekonomiky vystavena velmi silně globalizačním vlivům – kopírujeme výkyvy světové ekonomiky, s globalizací souvisí aktuální vývoj našeho hospodářského růstu. Patříme do první dvacítky nejvíce globalizovaných zemí na světě. Proto je-li globalizace charakteristická v první řadě rozvojem technologií, nemůžeme si dovolit na to nereagovat: je třeba vytvářet co nejvíce pro-inovační prostředí a k inovacím přistupovat průřezově, v rámci všech našich politik.
Bohužel právě v oblasti výzkumu a inovací dlouhodobě zaostáváme:
· ČR vynakládá na aplikovaný výzkum a vývoj ročně 9,3 mld Kč, jeho výsledky jsou však minimální.
· V ČR připadá na jeden milion obyvatel pouhých 7, 79 přihlášených patentů oproti 118,54, které jsou průměrem v EU-27.
· Relativní citační index, který je jedním z ukazatelů vědeckého a inovačního potenciálu, ukazuje, že naši vědci až na výjimky nesoupeří se svými západními kolegy o stránky v prestižních vědeckých časopisech.
· Není divu, dlouho nám chyběla jakákoli strategie v této oblasti: ČR byla v roce 2005 poslední zemí EU, která přijala Národní inovační politiku.
To je jen několik z mnoha důvodů, proč se naše vláda rozhodla věnovat otázce výzkumu a inovací velmi intenzivně:
· Podpora vzdělanosti a výzkumu v ČR byla zařazena mezi tzv. PPP – pět priorit premiéra, které byly představeny na podzim v rámci kampaně „Změny pro budoucnost“.
· Právě v těchto dnech bude vláda schvalovat Návrh reformy systému výzkumu, vývoje a inovací v ČR, který by se měl stát základem pro efektivnější alokaci zdrojů do výzkumu a vývoje a stimulovat vznik inovací.
· Projekt VIVAT, který vznikl pod záštitou premiéra, by měl zvýšit příliv soukromého kapitálu do výzkumu a propojit univerzity se soukromým sektorem.
· V příštích dvou letech chceme zvyšovat výdaje do vědy a výzkumu meziročně o 7-8%. Naší prioritou je rovněž využít velkorysých zdrojů, které nám v rámci strukturálních fondů na vědu a inovace nabízí Evropská unie – jedná se až o 15 miliard korun ročně. Evropská unie je prostor, který nám může v oblasti inovací a výzkumu poskytnout řadu příležitostí. Tento týden jsem jednal v Paříži s francouzským státním tajemníkem pro evropské záležitosti Jean-Pierrem Jouyetem a zdá se, že po 35 letech diskusí se možná konečně podaří najít vůli pro schválení tzv. komunitárního patentu na úrovni EU. Měli bychom být připraveni těchto příležitostí využít.
Na závěr už jen několik slov: přestože stát hraje velkou roli ve vytváření podmínek pro inovace, není všemohoucí. Jsem přesvědčen, že inovační politika je bytostně spjata s podnikatelskou sférou – především od ní musí vycházet potřebné impulsy. Úkolem politiků je v prvé řadě bourat překážky, které brání inovační aktivitě. Tato vláda se o to poctivě snaží a já věřím, že se již brzy výsledky naší práce zúročí v prosperitě ČR a potažmo i Evropy.
Děkuji za pozornost.