Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Archiv zpráv sekce pro Evropské záležitosti

Stránka byla přesunuta do archivu

22. 8. 2010 10:18

Nečas: Hodač je čelním kandidátem na tajemníka pro evropské záležitosti

ČT24 ze dne 22.8. 2010;  Autorka: Radka Zajícová

Praha – Český premiér Petr Nečas v pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že mezi žhavými kandidáty na funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti je i šéf Evropské asociace výrobců automobilů Ivan Hodač. Státní tajemník by měl převzít agendu, kterou měl v předchozích vládách na starosti vicepremiér pro evropské záležitosti.
O Ivanu Hodačovi jako případném kandidátovi na funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti se Nečas v Otázkách Václava Moravce vyjádřil: "Je mezi několika kandidáty v užším výběru. Je hodně na čele tohoto výběru. Dejme tomu - patří mezi prioritní kandidáty. Rozhodnuto o konkrétním jméně ale není."
Proti Hodačovi se přitom v pátek vyjádřil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který Lidovým novinám řekl: "Premiér mi to jméno oznámil, nic jsem proti němu nenamítal. Když tam chce ODS automobilového lobbistu, je to problém ODS a pana premiéra."

Ivan Hodač Nečas ale Hodačovu kandidaturu obhajuje: "V celé české státní správě není takto kvalifikovaný kandidát s takto hlubokou mnohaletou znalostí bruselského zákulisí a se znalostí pěti jazyků." Zdůraznil navíc, že Hodač je nadstranický kandidát.
Nečas: Musíme všichni táhnout za jeden provaz

Programové prohlášení vlády:
"Základem úspěšné evropské politiky je její důsledná vnitřní koordinace zejména v oblasti strategických cílů a přípravy jednání Evropské rady. Tato koordinace bude v gesci předsedy vlády a bude realizována prostřednictvím jemu podřízeného útvaru, který bude úzce spolupracovat s Ministerstvem zahraničních věcí. Postavení tohoto útvaru bude upraveno v kompetenčním zákoně."

I když se v programovém prohlášení vlády uvádí, že evropskou politiku bude mít na starosti útvar podřízený předsedovi vlády, koalice nemá na vznik funkce státního tajemníka pro evropské záležitosti jednotný názor. Zatímco premiér tvrdí, že evropská politika je v drtivé většině případů záležitostí především vnitřní politiky jednotlivých států, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se obává, aby státní tajemník pro EU nepřebíral věci patřící ministerstvu zahraničí a "hrál si" na evropského ministra.

Nečas ale takové úvahy odmítl: "Drtivá většina evropské agendy dnes již není otázkou zahraniční politiky, ale vnitřní politiky České republiky, protože v drtivé většině se jedná o problematiku typu doprava, telekomunikace, energetika, zemědělství, životní prostředí a podobně. To jsou bytostně vnitrostátní témata, je tedy nesmysl, aby tyto věci dělalo a zastřešovalo ministerstvo zahraničních věcí." Připustil nicméně, že v otázkách evropské bezpečnostní a zahraniční politiky, stejně jako v otázkách vnějších vztahů Evropské unie chce nadále úzce spolupracovat s ministerstvem zahraničí.

Petr Nečas:
"Ve chvíli, kdy budeme řešit závažné problémy, tak všichni musíme kopat v dresu České republiky, a ne v dresu jednotlivých vládních partají."

Nečas proto v nejbližších týdnech počítá se zavedením funkce státního tajemníka pro evropské záležitosti, který mu bude přímo podřízený. Tomu bude ale předcházet reorganizace Úřadu vlády. "Je to otázkou několika týdnů, kdy tyto věci spustíme," uvedl Nečas. "Jde o to, abychom vytvořili funkční uspořádání, které bude schopné koordinovat českou politiku vůči Evropské unii. Evropská unie totiž není žádný filantropický spolek, to je organizace, kde každá členská země velmi tvrdě - a někdy bych řekl až razantně - uplatňuje své zájmy. Česká republika nemůže vystupovat jinak," řekl. 


 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X