EN

Vláda České republiky

EU řeší, jak financovat připravovanou Dunajskou strategii



EurActiv.cz ze dne 30.9. 2010; Autorka: Lucie Bednárová

Na začátku týdne se v hlavním městě Srbska konalo setkání k Dunajské strategii. Zúčastnění diskutovali implementaci a financování „makrostrategie“, která spojuje země, jež spadají do povodí druhé nejdelší evropské řeky. EurActiv při této příležitosti vyzpovídal jednoho z účastníků setkání – náměstka pro evropské záležitosti Michala Sedláčka.

je po vloni schválené strategii pro Pobaltí druhou z evropské úrovně iniciovanou a koordinovanou regionální strategií. K jejímu vzniku dala podnět skupina rumunských europoslanců a evropští lídři na loňském červnovém summitu EU vyzvali Evropskou komisi, aby se přípravou strategie začala zabývat (
EurActiv 22.1.2010). Jejím cílem je maximálně využít ekonomický potenciál, který „makroregion“ nabízí, ale také zlepšit ochranu životního prostředí a posílit spolupráci v oblastech jako je například protipovodňová ochrana.

Strategie se opírá o tři pilíře: propojení a komunikace (zahrnující dopravu, energetiku, informační společnost), ochranu životního prostředí a prevenci proti přírodním rizikům a posílení potenciálu socioekonomického rozvoje, a bude spuštěna na začátku roku 2011 v průběhu maďarského předsednictví EU.

Zástupci osmi členských zemí EU (Bulharska, České republiky, Maďarska, Německa, Rakouska, Rumunska, Slovenska a Slovinska) a šesti nečlenských (Bosny a Herzegoviny, Černé hory, Chorvatska, Moldavské republiky, Srbska a Ukrajiny), jejichž území alespoň částečně spadá do povodí Dunaje (z toho důvodu se do příprav mohla zapojit i Česká republika), se na začátku týdne (27. září) sešli v Bělehradě, aby diskutovali implementaci strategie a její financování. Nechyběl mezi nimi ani Michal Sedláček, náměstek pro evropské záležitosti, kterého EurActiv vyzpovídal.

„Nejednalo se o klasické jednání Národních koordinátorů Dunajské strategie, které formálně svolává Evropská komise, ale o setkání na vysoké úrovni, jehož cílem bylo poskytnout prostor k politické diskusi nad problematikou financování a implementace připravované Dunajské strategie,“ vysvětlil redakci Sedláček a dodal: „Důležitým aspektem pondělního setkání bylo také to, že jej iniciovala srbská strana. Protože zapojení do Dunajské strategie je pro Srbsko další příležitostí, jak posílit své vztahy s EU.“

A k čemu tedy pondělní jednání, které spolu se srbskou vládou organizovala Evropská komise a jehož se zúčastnili i zástupci finančních institucí – např. Evropské investiční banky a Světové banky, dospělo?

„Cílem jednání bylo mimo jiné seznámit aktéry s různými možnostmi financování projektů v rámci budoucí Dunajské strategie. Strategie si vytýčila konkrétní cíle. Nyní je v rámci její přípravy nutné zabránit tomu, aby tyto ambice zůstaly pouhým „administrativním cvičením“ bez hmatatelných výsledků,“ říká Sedláček.

Již v únoru se vysocí představitelé zúčastněných zemí dohodli, že strategie nebude financovaná z evropské kasy (EurActiv 2.3.2010). „Stále platí Radou schválený princip tzv. „3 NE“ – rozpočtová, legislativní, administrativní neutralita,“ připomněl náměstek a dodal: „Jsme (ČR) toho názoru, že makroregionální strategie by měly být především nástrojem pro efektivnější spolupráci a využívání stávajících zdrojů.“

Uvažovat o tom, zda a jakým způsobem bude Dunajská strategie součástí budoucího rozpočtu EU, je podle Sedláčka zatím předčasné.

  • Celý rozhovor s náměstkem Martinem Sedláčkem si můžete přečíst zde.