EN

Vláda České republiky

Rozhovor v Lidových novinách: ODS problém EU netěší



Lidové noviny: 14.6.2008, autor - Pavel Wellner

Irské NE - Politici diskutují o tom, zda pokračovat v ratifikaci

Ačkoli část ODS irské NE v referendu o Lisabonské smlouvě oslavuje, vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) tvrdí, že důvod k radosti to není.

* LN Dlouho se zdálo, že Irové Lisabonskou smlouvu schválí. Co rozhodlo, že se tak nestalo?

Myslím si, že to byla nižší účast. Irské vládě se nepodařilo přesvědčit dostatečné množství voličů, aby se referenda zúčastnili. Samozřejmě u takovéhoto typu smlouvy, jedná-li se o referendum, je vždy obtížnější namalovat v jednoduchých sloganech výhody. Vždy je jednodušší tam najít pár nevýhod.

* LN Premiér Topolánek uvedl, že česká vláda bere irské NE stejně vážně, jako když v případě první euroústavy odmítli její ratifikaci Nizozemci a Francouzi. Skutečně to je z hlediska dalšího osudu Lisabonské smlouvy srovnatelné? Euroústava pak totiž de facto přestala žít a začala se psát právě Lisabonská smlouva...

Určitě má výsledek referenda stejnou demokratickou hodnotu, jako měly výsledky v Holandsku nebo ve Francii. Nemůžeme dělat rozdíl mezi tím, jestli je někdo velký, nebo malý.

* LN Má tedy smysl ještě dále o Lisabonské smlouvě jednat, když ji de facto pohřbili Irové?

Pro unii je to nepochybně velká komplikace, je to unijní pátek 13., protože shodou okolností pátek 13. je. Ale nemá teď smysl dělat nějaká dramatická prohlášení. Sejdeme se příští týden na Evropské radě a poradíme se, jak dál. Každopádně máme noty, podle kterých můžeme dál hrát. Unie má solidní smluvní základ a je evidentní, že Lisabonská smlouva nemůže vstoupit v platnost, pokud to nebudou ratifikovat všichni.

* LN Má tedy smysl se k Lisabonské smlouvě ještě vracet a přepracovávat ji, nebo vytvořit zcela nový dokument, nebo už raději nevytvářet žádný?

Je teprve hodina po vyhlášení oficiálních výsledků a myslím, že teď není doba na to, říkat, co bude za půl roku, co bude za rok. To je skutečně předčasné.

* LN Britové dopředu avizovali, že i když Irové Lisabonskou smlouvu neschválí, oni budou v její ratifikaci pokračovat. Podle prezidenta Václava Klause je irským NE ratifikace u konce. Jaký bude postoj české vlády?

Ratifikace není u konce. Smlouva je u Ústavního soudu, kam ji odeslal Senát. Počítám s tím, že parlament bude čekat na vyjádření Ústavního soudu. Ten bude posuzovat, do jaké míry je Lisabonská smlouva v souladu s naším ústavním pořádkem. Nepředpokládám, že by Ústavní soud posuzoval politickou věc. A tou je bezpochyby výsledek referenda v Irsku. Počkáme na výrok Ústavního soudu.

* LN Bez ohledu na verdikt Ústavního soudu, má vůbec smysl, aby Česko ratifikovalo smlouvu, kterou už jeden stát zamítl, a tudíž ji zřejmě pohřbil?

Samozřejmě je jedna věc pohled České republiky. Na straně druhé to je smlouva, kterou podepsalo 27 členských států EU. Je tedy naprosto legitimní, aby se tyto státy sešly příští týden v Bruselu a poradily se, co dál.

* LN Proč mi neřeknete jasný názor, zda má vůbec ratifikace smlouvy v Česku ještě smysl?

Myslím, že teď nemá smysl dávat nějaká silácká prohlášení.

* LN Mimochodem, neulevilo se ODS, že Irové smlouvu odmítli, a teď to nebude na občanských demokratech? Mezi vámi je totiž spousta lidí, kteří by pro Lisabonskou smlouvu ruku nezvedli, a Česko by tak mohlo být ve stejné pozici, v jaké je po dnešku Irsko...

Žádná úleva se tady nekoná. Je to nepochybně komplikace pro celou Evropskou unii a my se neradujeme z toho, když má Evropská unie problém.

***

Každopádně máme noty, podle kterých můžeme dál hrát. Unie má solidní smluvní základ.