Rozhovor pro magazín TTG: Jak letos zasejeme, tak příští rok sklidíme
Publikováno 30. 6. 2008 9:45
TTG (magazín o cestovním ruchu): 30.6.2008, autorka: Naďa Rybárová
- Česká republika bude v první polovině příštího roku předsedat Radě EU, v jaké fázi jsou přípravné práce a kolik lidí ve státní správě se na nich podílí?
Letošní rok je z hlediska příprav jakousi zahřívací fází, během které se poctivě připravujeme na ostrý start 1. ledna 2009. Lidově řečeno - jak letos zasejeme, tak příští rok sklidíme. V případě předsednictví EU je ta rovnice nicméně o něco složitější, operujeme v mezinárodní politice na nejvyšší úrovni s mnoha proměnnými. Zahraniční kolegové, kteří již předsednictví mají za sebou, nám potvrzují, že právě zahřívací fáze je svým způsobem náročnější než samotný předsednický půlrok. Ten je jakousi katarzí po měsících práce, kdy je na vás upřena pozornost celé Evropy i světa a vy si to občas i užíváte. Lidí, kteří dnes v české státní správě pracují na tom, aby vše běželo co nejlépe, je něco přes 1500. Z toho necelá čtvrtina jsou nově vytvořená místa, což souvisí s náročností příprav i novými povinnostmi během předsednictví. Nově půjde především o vedení cca 150 bruselských pracovních skupin od rozvojové politiky před finance až po chemické látky. Rolí jejích českých předsedů bude v Bruselu předjednávat kompromisy přijatelné pro ČR i dalších dvacet šest států EU tak, aby na Milenu Vicenovou či naše ministry zbylo co nejméně sporných bodů. Nesmírně důležitá a zodpovědná práce, podle které nás budou naši zahraniční kolegové hodnotit. Další skupinu tvoří moji lidé na Úřadu vlády, kteří mají na starosti centrální koordinaci předsednictví. Většina z nich má smlouvu do konce roku 2009 a někteří přišli ze soukromého sektoru. Zbytek jsou lidé na ministerstvech, kteří na evropských tématech pracovali již dříve a nyní se jen budou přirozeně soustředit na předsednictví.
- Jakým způsobem bude naše předsednictví financováno, popř. jakou část nutných nákladů pokryjí prostředky z EU
Na centrální přípravu předsednictví jsme vyčlenili prostředky, které nám umožní zajistit vše potřebné v optimální kvalitě, tzn. zhruba stejně jako Rakušané a o něco více než např. Slovinci. Zároveň se nemůžeme srovnávat s Němci či Francouzi, jejichž rozpočty jsou násobně větší. Z Veřejné pokladní správy vyčlenila 1,9 mld korun, z toho 200 mil. pro rok 2007, 700 mil.pro letošek a 1 mld. je na rok příští, kdy očekáváme nejvyšší výdaje. Další 1,4 mld korun mají k dispozici jednotlivá ministerstva, která se spolupodílejí na zajištění některých akcí a zasedání. Kulturní program, který chystáme od podzimu v regionech a který během předsednictví oživí politická jednání v krajích i v Praze, budou částečně finančně zajišťovat i kraje. Počítáme zde i se zapojením soukromých subjektů formou sponzoringu. EU finančně a organizačně zajistí většinu zasedání v Bruselu, v České republice je to na nás. Výjimkou je například tlumočení, které pro nejvyšší zasedání včetně v ČR zajistí Evropská komise.
- Jakým způsobem se vybírají místa pro jednotlivá zasedání a společnosti, které budou zasedání zajišťovat?
Co se týče volby lokalit, šla naše vláda cestou zviditelnění regionů. Kritériem byla celková geografická vyváženost, dopravní dostupnost vybraných lokalit i existence dostatečných ubytovacích a konferenčních kapacit. Vybraná místa musela splnit přísné nároky i na kvalitu zázemí. Nesmíme zapomínat, že během předsednictví navštíví ČR zhuba 30 000 VIP delegátů a zahraničních novinářů, kteří jsou zvyklí na vysoký standard služeb. Pokud budou spokojeni, řeknou to dále či o tom napíší. Z hlediska marketingu je to jedinečná příležitost právě pro kraje zapsat se do evropského povědomí. Co se týče praktického zajištění, vypsali jsme v loňském roce výběrové řízení na koordinaci ubytování během předsednictví, ve kterém zvítězila společná nabídka firem Guarant International a KCP.
- Jaká část všech akcí s předsednictvím spojených se uskuteční mimo Prahu?
Více než polovina nejdůležitějších zasedání se odehraje mimo Prahu. Konkrétně se zasedání ministrů EU budou konat v Brně, Hluboké nad Vltavou, Litoměřicích, Luhačovicích, Mariánských Lázních a pravděpodobně zasedání ministrů pro sport se uskuteční v Liberci, kde se příští rok bude konat mistrovství světa v klasickém lyžování. Zkrátka ale nepřijde celá řada dalších měst, kde budou konat další zasedání, jmenovitě Plzeň, Ostrava, Kutná Hora a mnoho dalších míst.
- Počítá se s doprovodnými programy pro účastníky zasedání?
Ano, počítáme s nimi jak v Praze, tak Bruselu. Začátek komunikační kampaně, jejíž součástí by dané akce měly být, plánujeme na podzim tohoto roku. Myslím, že právě oblast kultury je naší tradiční silnou stránkou a máme co nabídnout. Zároveň bychom tak rádi přiblížili politická zasedání obyčejným smrtelníkům. Nabídneme celou řadu zábavných akcí, které by měly odlehčit jinak závažné téma předsednictví. Počítá se např. i s doprovodným programem pro novináře či manželky.
- Co konkrétně by mohla česká vláda během svého předsednictví ovlivnit pokud jde o politiku EU?
K dosažení politických cílů slouží tzv. priority, které vláda rámcově stanovila po intenzivní diskusi napříč společností již loni na podzim a zveřejnila daný dokument dokonce na webu. Tyto priority jsou postupně upřesňovány a finální seznam zhruba tří priorit bude představen koncem tohoto roku. Priority jsou hlavní oblasti a iniciativy, kterým bychom chtěli věnovat během předsednického půlroku speciální pozornost. Určitě bude důležitým tématem energie a energetická bezpečnost, otázka konkurenceschopnosti evropské ekonomiky či vnější vztahy – v USA bude nastupovat nová prezidentská administrativa. Tyto priority jsme zahrnuli do společného osmnáctiměsíčního programu, který jsme společně dokončili 27.5.2008 v Praze společně s Francouzi a Švédy, se kterými jsme v předsednickém triu. Je to takový „jízdní řád EU“ na příští rok a půl, do kterého se nám podařilo prosadit naprostou většinu našich priorit. Splnili jsme tak jeden ze základních předpokladů úspěšného předsednictví. Během předsednictví samotného pak ČR bude hlasem a tváří Unie, bude muset být neutrální a vyjednávat kompromisy přijatelné pro všechny.
- Očekáváte pozitivní dopad našeho úspěšně zvládnutého předsednictví na cestovní ruch, např. nárůst kongresové turistiky v ČR?
V případě, že předsednictví organizačně zvládneme, o čemž nemám pochyb, je to velmi pravděpodobné. Česko je krásná země, která bude mít půl roku na to, aby ukázala, že má nejen krásné hlavní město, ale i mnoho dalších míst se špičkovým zázemí. I proto předsednictví nesmíme pokazit.