Rozhovor pro Deník : Rusové rádi silná slova, ale nakonec se dohodneme
Deník: 3.4.2008. Autorem je Cyril Bumbálek.
Český vicepremiér Alexandr Vondra o raketovém deštníku nad Evropou:
Co se Česku podařilo na summitu prosadit?
Pro nás je nejdůležitější, že se podařilo vyjednat podporu NATO pro protiraketovou obranu. Věříme, že radar má smysl budovat jako součást alianční obrany. Je to úspěch pro českou stranu. Stejně jako to, že jsme mohli oznámit, že hlavní dohoda byla sjednána.
Je skutečně reálné, že začne budování evropské části raketového deštníku v rámci NATO?
K tomu cíli celá debata směřuje. Zařízení, co budou v Česku a Polsku postavena nestačí. Ona vytvoří deštník pro téměř celou Evropu s výjimkou jihovýchodního cípu. Nechrání Řecko a Turecko. Budou muset být vybudována další zařízení někde mezi Balkánem a Kavkazem nebo na lodích, aby ochrana byla pro všechny státy NATO stejná.
Stále není jasný konečný postoj Polska…
Poláci mají zpoždění. Mají také jiné požadavky na protihodnotu. Nám jde o software, spolupráci v oblasti vědy a techniky, jejich požadavky směřují do oblasti hardware (vojenské techniky, pozn. red.). Poláci jsou velice tvrdí vyjednavači, ale myslím, že nakonec stejně k dohodě dospějí. Platí ale, že radar může sloužit potřebám aliance i bez raket v Polsku.
V čem konkrétně budeme s USA spolupracovat?
Uzavřeme rámcovou dohodu a řadu dalších navazujících dohod mezi jednotlivými ústavy. Například ČVUT. V naší zemi je mnoho chytrých a vzdělaných lidí a i proto chceme zemi orientovat směrem, abychom nebyli nějakou montovnou, ale abychom se mohli účastnit projektů s vyšší přidanou hodnotou, například technologií v oblasti obranného průmyslu, kde je obrovská příležitost pro budoucnost.
Budeme ale skutečně na 100 procent chráněni, pokud nebudeme stejně jako Poláci disponovat komplety Patriot?
Nemyslíme si, že Patrioty nezbytně potřebujeme. Radar bude sloužit ochraně celé Evropy. USA již deštník nad vlastním územím mají. Evropa deštník nemá, ale potřebuje ho. Jde o to, aby deštník byl roztažen. Panuje shoda, že nebezpečí raket skutečně existuje. Bylo by nezodpovědné se nechránit.
Dohoda je už hotova, ale nyní ji čeká ratifikace v parlamentu. Má šanci projít?
Šance tu samozřejmě je. My ji předložíme do parlamentu. Zelení žádali, aby radar byl v rámci NATO. To je dnes splněno. Socialisté žádali totéž a navíc mluví o referendu. S referendem nesouhlasíme. Politici se nemohou zbavovat odpovědnosti a musí se k tomu postavit v parlamentu čelem a věřím, že uspějeme. Pokud bychom rezignovali na svou vlastní obranu a obranu spojenců, nemůžeme očekávat, že nám ostatní pomohou.
Obrátí se vláda na dvojici někdejších sociálních demokratů Melčáka a Pohanku, pokud bude opozice proti?
Nemá cenu mluvit o jednotlivých poslancích. Před každým bude volba, jestli zvednout ruku pro naši ochranu, pro ochranu Evropy nebo strčit hlavu do písku. Věřím, že té zodpovědnosti dostojíme. Na začátku jsme se stavěli k NATO zdrženlivě a dnes 70 procent lidí chápe, že aliance je nejlepší způsob zajištění obrany.
Podporu ale zatím předjednanou nemáte?
Všechno má svůj čas. Dohoda bude projednávána v parlamentu až bude podepsána, případně i další dohody. Myslím si, že se nakonec projde. Byli bychom hloupí, kdybychom touto možností pohrdli. Každý člověk si pořizuje ve svém domě zámek. Nežijeme v ideálním světě.
Podaří se nakonec přesvědčit Rusko, aby přestali raketový deštník chápat jako hrozbu?
Myslím, že ano. Jsme připraveni na vybalancovaná férová opatření, která mohou dát Rusům ujištění, že ten systém není namířen proti nim. Rusové vždycky na začátku vypálí silná slova. Stejně jako při rozšiřování NATO. Ale na konci jsou to racionální lidé, kteří se budou chtít dohodnout.