Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Archiv zpráv sekce pro Evropské záležitosti

Stránka byla přesunuta do archivu

14. 9. 2009 18:02

Odklad voleb nejspíš urychlí výběr nového českého eurokomisaře

idnes.cz ze dne 14.9.2009; Autoři: idnes.cz a čtk

Odložení voleb do Poslanecké sněmovny nejspíš uspíší volbu nového českého zástupce v Europarlamentu. V pondělí na to poukázal ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Podle něj je třeba vybrat nového českého eurokomisaře co dřív, než Evropská komise na říjnovém summitu rozdělí mezi komisaře funkce. V opačném případě by mohli Češi přijít zkrátka.

"Rozhodnutí Ústavního soudu a zejména oddálení termínu voleb vytváří úplně nové podmínky pro projednávání otázky výběru českého komisaře," řekl Füle před podvečerním jednáním šéfů diplomacií členských zemí EU.

Naznačil přitom, že by jeho volba měla proběhnout co nejdříve. Čeští politici přitom zatím prosazují pravý opak. Výběr nového českého zástupce v Bruselu chtějí provést až po volbách. Podle Füleho však začínají pomalu měnit názor.

"Jestliže politické strany doteď trvaly na tom, že k výběru má dojít až po volbách, myslím, že teď samy začínají chápat, že s novým uvažovaným termínem se musíme této otázce věnovat co nejdříve," poznamenal ministr.

Podle něj je si musí politici uvědomit, že případné oddalování výběru nového českého eurokomisaře může zúžit vyjednávání o oblasti, která by českému zástupci v komisi připadla.

Rozdělováním klíčových funkcí se má totiž Evropská unie zabývat na říjnovém summitu. A Češi by tak odložením volby nového mohli přijít o šanci ovlivňovat důležité oblasti jako je třeba energetika,

Pokud se s jeho výběrem nebude zbytečně otálet, mohl by podle Füleho nový český zástupce  v Evropské komisi získat na starost některou z významnějšíćh oblastí.

Českou republiku nyní v Evropské komisi zastupuje bývalý premiér Vladimír Špidla. Pod něho nyní spadají sociální otázky.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X