Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Archiv zpráv sekce pro Evropské záležitosti

Stránka byla přesunuta do archivu

6. 5. 2010 8:07

Slavný válečný stíhač Peřina má čtyři roky po smrti pomník u "své" školy

iDNES ze dne 6.5. 2010

Legendární československý pilot František Peřina má pomník před školou v pražských Řepích, která nese jeho jméno. Památník tvoří dvě ocelové desky s vyobrazením britského letounu Spitfire, na němž Peřina létal za druhé světové války.

Dílo sochaře Tomáše Havránka dnes slavnostně odhalili předseda Senátu Přemysl Sobotka, ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel a pražský primátor Pavel Bém. Odhalení načasovali na den čtvrtého výročí Peřinova úmrtí.

"Vážený pane generálporučíku Františku Peřino, byl jste naším vzorem, jste vzorem a zůstáváte nastupující generaci mladých," řekl po odhalení památníku primátor Bém.

Slavnosti i přes deštivé počasí přihlíželo několik stovek lidí, mezi nimi veteráni druhé světové války, vojáci i občané Prahy. Velká část účastníků byla z řad žáků Základní školy Františka Peřiny, která nese jméno slavného letce od roku 2002.

Peřina se narodil roku 1911 v obci Morkůvky u Břeclavi. Před vypuknutím války reprezentoval Československo na mezinárodním leteckém mítinku v Curychu. Po přijetí mnichovského diktátu odešel do Polska, odkud později zamířil do Francie.

V období druhé světové války se stal jedním z nejúspěšnějších československých stíhačů. Za svá vítězství ve vzduchu získal přezdívku Generál nebe. Proslavil se v bitvách o Francii a o Británii. Sestřelil nejméně 12 německých letadel.

Věhlas a úctu si vysloužil zejména tehdy, když zcela sám zaútočil na skupinu letadel Luftwaffe, aby ochránil zbylé bombardéry ze své letky. Manévr odnesl prostřeleným předloktím a 16 střepinami v pravé noze. Při jiné vojenské operaci byl sestřelen nad Paříží a vážně zraněn.

Po skončení války se vrátil zpět do vlasti, ale v roce 1949 byl nucen uprchnout před komunisty do zahraničí. Několik let strávil jako pilot britské Royal Air Force, později létal v Kanadě a USA. Ve Spojených státech žil až do roku 1993, kdy se na trvalo vrátil do České republiky.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X