EN

Vláda České republiky

Kvůli letecké tragédii budou v Polsku prezidentské volby dříve



ČTK ze dne 10.4. 2010

Varšava - Prezidentské volby v Polsku se kvůli letecké katastrofě, při které dnes zahynul prezident Lech Kaczyński, budou konat dříve než v řádném podzimním termínu. Oznámil to dnes mluvčí polské vlády Pawel Graś. Při tragické nehodě zahynulo 88 představitelů politické elity Polska, vedení armády, poslanci, senátoři i představitelé církví.

"Budou se konat předčasné prezidentské volby. Vyplývá to ze zákona a ústavy," uvedl mluvčí vlády. Povinnosti prezidenta automaticky převzal předseda horní komory parlamentu Bronislaw Komorowski jako nejvýše postavený ústavní činitel. Volby by se měly uskutečnit během dvou a půl měsíce, jejich termín vyhlásí Komorowski coby předseda parlamentu.

Podle polské ústavy musí být datum mimořádných voleb stanoveno do dvou týdnů po smrti prezidenta. Od tohoto termínu k samotnému hlasování pak nesmí uplynout více než 60 dní. Volby prezidenta se tak budou konat nejpozději 20. června, uvedl na svém webu polský rozhlas.

Při dnešní letecké katastrofě obrovské ztráty utrpěla hlavně největší opoziční strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, bratra-dvojčete zemřelého prezidenta.

Ovlivní tragédie volby?

Komorowski se před dvěma týdny stal prezidentským kandidátem Občanské platformy premiéra Donalda Tuska. Doposud platil za největšího rivala nynější hlavy státu, i když Lech Kaczyński svoji kandidaturu oficiálně neohlásil. Nyní nastává nejen otázka, koho teď PiS vybere jako svého prezidentského kandidáta, ale také, zda a jak může dnešní tragédie volby ovlivnit.

Polská armáda při dnešní katastrofě přišla o celé vedení. Zahynul náčelník generálního štábu Franciszek Gongor, velitel pozemních sil Tadeusz Buk, velitel námořnictva Andrzej Karweta, dále například velitel vzdušných sil Andrzej Blasik. V Polsku neexistují předpisy, které by se týkaly společných letů nejvyšších představitelů země, řekl internetovému vydání listu Gazeta Wyborcza odborník na letectví Grzegorz Holdanowskicz.

"Je to poučení, o kterém se nesmí v budoucnu zapomínat," dodal. "Zaráží mě, že není země, kde by se během šesti let staly dvě katastrofy: vrtulníku premiéra a nyní letounu prezidenta," připomněl. V prosinci 2003 se nedaleko Varšavy zřítila helikoptéra s tehdejším předsedou vlády Leszkem Millerem na palubě. Miller utrpěl vážná zranění.

Polští představitelé do Ruska letěli na připomínkové akce k 70. výročí katyňského masakru, při kterém tajná sovětská policie NKVD vyvraždila tisíce polských důstojníků.

Vyjádření českých činitelů k tragédii Poláků v Rusku

Prezident Václav Klaus:

- v rozhovoru s novináři

"Lech Kaczyński byl mimořádný prezident, vzácná osoba, z hlediska České republiky to byl zcela unikátní přítel celé naší země, který pro česko-polské vztahy udělal nejvíce ze všech."

"Já osobně v něm ztrácím skutečného přítele, nechci si hrát na to, že si politici a prezidenti mezi sebou hrají na kamarády a přátele, ale v tomto případě a v této situaci je to opravdu skutečnost, je to hrozná a veliká ztráta, bude nám strašlivě chybět v mnoha ohledech."

- v soustrastném dopise maršálkovi polského Sejmu:

"Prezident Kaczyński byl politikem a mým osobním přítelem, byl velkou osobností evropské politiky, které jsem si velmi vážil a která vždy aktivně podporovala mimořádně přátelské a intenzivní vztahy mezi našimi zeměmi. Především díky němu se tyto vztahy dostaly na nejlepší úroveň kdykoli v historii."

- v soustrastném telegramu bratrovi polského prezidenta Jaroslavu Kaczyńskému:

"Ve Vašem bratrovi odešel můj nejbližší politický přítel, prezident, kterého jsem nesmírně oceňoval pro jeho zásadové postoje, pro jeho osobní podporu české zahraniční politice na mezinárodních fórech a pro jeho významný příspěvek k prohlubování dobrých sousedských vztahů mezi našimi zeměmi. Žádného jiného prezidenta jsem nevídal častěji, velmi jsme si spolu osobně a lidsky rozuměli a nikdy jsme nepropásli příležitost na mezinárodním poli podpořit zájmy, které mají Česká republika a Polsko společné."

Bývalý prezident Václav Havel:

- v rozhovoru pro Českou televizi:

"Tato katastrofa ovlivní dějiny Polska. Odlišuje se koncentrací politiků a dalších činitelů v tom letadle. Je to něco téměř neuvěřitelného. Nemáme zatím dostatečný odstup, abychom to mohli pojmenovat."

"Ty následky budou ... spíš proto, že kolem toho budou dohady a ty se potáhnou."

"To je cosi tak neuvěřitelného, tak osudového, že je naprosto bezvýznamné, kdo byl Kaczyńskému blíž politicky a kdo vzdálenější. Já jsem mu byl politicky vzdálený, to doznávám, i když jsme měli přátelský vztah."

Premiér Jan Fischer:

- v soustrastném telegramu svému polskému protějšku:

"Mezi Čechy a Poláky jsou stejně jako mezi našimi státy pevné vazby, smrt Vašich spoluobčanů, považujeme za obrovskou ztrátu také pro nás. Chtěl bych Vás ujistit, že v těchto těžkých okamžicích Česká republika a její občané sdílí Váš hluboký zármutek a jsou v duchu s Vámi."

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout:

- v soustrastném telegramu svému protějšku:

"Polsko je naším strategickým sousedem, se kterým nás pojí společné kulturní kořeny a přátelské vztahy mezi našimi státy i občany. O to bolestnější je smrt Vašich spoluobčanů pro nás všechny."

Ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel:

- v kondolenci svému polskému protějšku:

"Vzhledem k mým částečně polským kořenům prožívám tyto smutné okamžiky o to silněji. Mé myšlenky jsou s polským lidem, především pak s rodinami těch, kteří dnes ztratili své životy."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek:

- ve zveřejněném stanovisku:

„...je to obrovská ztráta nejen pro samotné Polsko a jeho obyvatele, ale celou evropskou politiku a český národ zvlášť. S polským národem jsme úzce spojeni. Sdíleli jsme v historii jeho vítězství i tragédie. Od mytických dob vzniku evropských národů, přes šíření křesťanství, ustavení státnosti a následné historické události. To vše ukazuje, že díky naší spřízněnosti a blízkosti jsou obě katyňské tragédie i tragédiemi českého národa."

Předseda ODS Mirek Topolánek:

- v osobním dopise bratru zesnulého prezidenta:

"Znal jsem Vašeho bratra Lecha jako statečného muže, který vždy stál za svými ideály a nebál se říkat své názory, i když nebyly populární. Znal jsem ho jako politika, který za všech okolností prosazoval pevné mravní zásady. Uznával jsem ho jako čestného člověka, který celý život bojoval proti komunistickému útlaku a stal se jednou z klíčových osobností svobodného Polska. Znal jsem ho jako velkého státníka, který se uměl statečně postavit většině, pokud to bylo v zájmu Polska, Evropy a světové bezpečnosti."

"Váš bratr pro mě byl spolehlivým spojencem. Byl to muž, o kterého bylo možné se opřít."

ODS:

- vyjádření podepsané předsedou strany Mirkem Topolánkem, volebním lídrem Petrem Nečasem a Mirek Topolánek a Janem Zahradilem, místopředsedou Frakce evropských konzervativců a reformistů v EP:

Jako tragická hra osudu působí fakt, že k neštěstí došlo při cestě za uctěním památky obětí jedné ze smutných událostí polské historie - masakru v Katyni.

S prezidentem Lechem Kaczyńským nás pojila více než blízkost politických názorů. Se stranou Právo a spravedlnost, kterou v roce 2001 spoluzaložil, vytvořila ODS v loňském roce v Evropském parlamentu novou Frakci evropských konzervativců a reformistů."

Předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg:

- v rozhovoru s novináři

"Byl to veliký vlastenec. Měl své jasné názory a ty také jasně vyjádřil. V osobním styku byl velice přátelský. Nikdy nezapomněl na ty, kteří byli s Polskem spojeni za doby totality. Byl velmi statečný zastánce všech polských zájmů."

Bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb a náměstek ministra pro lidská práva Czeslaw Walek:

- ve společném kondolenčním dopise:

"Událost je o to tragičtější, že země našich nejbližších sousedů a slovanských přátel po desítkách let dosáhla opravdu důstojného připomenutí tragických událostí zpočátku druhé světové války. Právě před sedmdesáti lety poslali Stalin a Beria na smrt celou generalitu polské armády, která padla do ruského zajetí po paktu Molotov - Ribbentrop, který rozdělil Polsko mezi Hitlerovu a Stalinovu říši."