Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Archiv zpráv sekce pro Evropské záležitosti

Stránka byla přesunuta do archivu

24. 4. 2009 12:33

TZ:Alexandr Vondra navštívil Turkmenistán, Turecko a Bulharsko před nadcházejícími summity pro Východní partnerství a Jižní koridor

23. dubna vystoupil místopředseda vlády pro evropské záležitosti A.Vondra na konferenci na vysoké úrovni v turkmenském Ašchabadu.

Konferenci s názvem „Spolehlivý tranzit energetických surovin a jeho úloha v zajištění udržitelného rozvoje a mezinárodní spolupráce“ uspořádal prezident Turkmenistánu Gurbanguly M. Berdymuchamedov pod záštitou OSN. Vicepremiér Vondra se s turkmenským prezidentem setkal také na bilaterálním jednání, kde mu formálně předal oficiální pozvánku na summit Jižní koridor – nová hedvábná stezka, který se bude konat 8. května v Praze.

„Jsem velmi rád, že prezident Berdymuchamedov sdílí přesvědčení, že dnes více než kdy jindy závisí úspěch spolupráce v oblasti energetiky na tom, zda přináší prospěch všem zainteresovaným stranám – producentům, tranzitním zemím i spotřebitelům,“ řekl Alexandr Vondra. „Pojetí této konference a kvalita příspěvků jednotlivých řečníků ukazují, že Turkmenistán se na poli energetiky stal klíčovým hráčem. Turkmenistán se otevírá Evropě a světu a jsem si jist, že tento proces bude ku prospěchu všem.“

Druhou zastávkou Alexandra Vondry je Turecko. Vicepremiér se již v Ankaře setkal s tureckým prezidentem Abdullahem Gülem a předal mu pozvánky na summit Jižní koridor – nová hedvábná stezka pořádaný 8. května a také na večeři 7. května, která uzavře summit pro Východní partnerství. Prezident Gül ocenil důraz, jaký české předsednictví klade na otázku energetiky a také na nutnost pokračovat v přístupových jednáních s Tureckem.

Návštěva Alexandra Vondry v Turecku bude pokračovat v pátek 24. dubna, kdy se vicepremiér setká s tureckým ministrem zahraničí Alim Babacanem a hlavním vyjednavačem o přistoupení k Evropské unii Egemenem Bagisem. Následně Alexandr Vondra odletí do bulharské Sofie, kde se 25. dubna zúčastní summitu pro energetiku – Zemní plyn pro Evropu: bezpečnost a partnerství.

V příloze naleznete projev Alexandra Vondry na konferenci k energetické bezpečnosti pořádáné pod záštitou OSN 23. -24. dubna v Turkemistánu (v angličtině)

--------------------------------------------------------------------------------

Contact:
Michaela Jelínková, mluvčí místopředsedy vlády pro evropské záležitosti
tel.: +420 224 002 796, GSM: +420 724 258 939; e-mail: jelinkova.michaela@vlada.cz

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Připojené dokumenty