EN

Vláda České republiky

„Štěstí přeje připraveným“ bude platit během předsednictví dvojnásob



Praha, 9. ledna 2007 – Štěstí přeje připraveným a vzdělávání je nejlepší cestou k připravenosti. I tak se dá interpretovat dnešní usnesení vládního výboru pro Evropskou unii o zavedení povinných kurzů pro ty české úředníky, na nichž bude příští rok ležet největší díl odpovědnosti za úspěch českého předsednictví v Radě EU. Jedná se především - ale nejen - o zhruba 350 předsedů pracovních skupin a jejich zástupců, kteří budou muset během předsednického půlroku v Bruselu i v ČR řídit jednání, na jejichž konci by mělo být řešení přijatelné nejen pro ČR, ale i dalších 26 členských států EU. Dnešním rozhodnutím by se měl dokončit proces vzdělávání pro předsednictví, započatý již v lednu 2007.

„Štěstí přeje připraveným – to platilo, platí a během předsednictví bude platit dvojnásob. Proto jsem Výboru předložil návrh usnesení o vzdělávání pro předsednictví. Počínaje lednem 2008 Česko postoupilo do zahřívací fáze příprav předsednictví a věřím, že dnešní rozhodnutí je důkazem, že jdeme správnou cestou“, uvedl po zasedání výboru místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Kurzy, které budou muset vybraní úředníci absolvovat, organizuje Institut státní správy při Ministerstvu vnitra a mnohé z nich vedou lektoři prestižních zahraničních organizací. V současnosti nabízí Institut více než 100 kurzů souvisejících s předsednictvím včetně jazykových, které jsou povinné pro všechny úředníky. Jedno- až dvoudenní kurzy probíhají většinou ve skupinách. K povinným patří například dvoudenní kurs pro předsedy pracovních skupin pod vedením expertů z renomovaného irského Institutu veřejné správy, jednodenní kurz sebeprezentace nebo kurz negociačních technik a dovedností pořádaný známým bruselským Centrem pro evropská vyjednávání a rozhodování.

Předsedové pracovních skupin a jejich náhradníci budou muset být během předsednictví schopnými vyjednavači kompromisů v Radě EU v Bruselu i v ČR tak, aby na velvyslance a ministry, kteří přijímají konečná rozhodnutí na politické úrovni, zbylo k vyřešení co nejméně kontroverzních otázek. I tato schopnost bude jedním z kritérií, podle kterého budou ostatní členské státy hodnotit kompetentnost české administrativy řídit fungování EU a jejích institucí během předsednictví. Vzdělávat se pro předsednictví by se letos měli i čeští ministři, pro něž budou vypracovány kurzy na míru.