Ministr Juraj Chmiel na Slovensku jednal o Lisabonu, klimatu i energetice
Praha, 19. února 2010 – Ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel se v rámci návštěvy Slovenské republiky ve dnech 18. a 19. února setkal mimo jiné s ministrem zahraničních věcí SR Miroslavem Lajčákem, místopředsedou vlády SR pro informační společnost, evropské záležitosti, lidská práva a menšiny Dušanem Čaplovičem a státní tajemnicí MZV SR Oľgou Algayerovou. Hlavními tématy rozhovorů byly ekonomické otázky , a především možnosti bilaterální spolupráce v evropských záležitostech. Diskuze se také soustředila na problematiku kanadských víz a možnost umístění hlavního sídla evropského navigačního systému Galileo v Praze, přičemž oběma zmiňovaným slovenská strana vyjádřila svou plnou podporu. Důležitou součástí jednání byla rovněž výměna zkušeností s dosavadním průběhem implementace Lisabonské smlouvy.
Nejen v souvislosti se stále aktuální finanční a ekonomickou krizí byla tématem rozhovorů s Dušanem Čaplovičem podoba strategie EU 2020, která má nahradit Lisabonskou strategii, jejíž časový horizont letos vyprší. Zástupci obou zemí se shodli, že hlavními cíli obnovené strategie by měl být i po roce 2010 ekonomický růst a vytváření kvalitních pracovních míst. „Krize pouze zdůraznila naléhavost výzev, před nimiž naše ekonomiky stojí. Tento cíl obnovené Lisabonské strategie zůstává aktuální i nadále a není důvod jej měnit,“ uvedl po setkání ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel. „Důraz by měl být nadále kladen především na stabilní makroekonomické prostředí, zejména v souvislosti s udržitelností veřejných financí, plné využití potenciálu vnitřního trhu, přechod ke znalostní ekonomice a na podporu mobility pracovní síly,“ upřesnil ministr. Oba státníci se shodli na potřebě co nejvíce zjednodušit řízení a následnou implementaci této strategie.
Dalším tématem rozhovorů bylo klima, které zůstává i po prosincové globální konferenci o klimatu v Kodani mezi klíčovými otázkami Evropské unie. Ministr Chmiel v této souvislosti zejména upozornil na nutnost dosažení mezinárodní právně závazné dohody platné po roce 2012.
Během jednání se zástupci obou států vrátili i k loňské plynové krizi a připomněli nutnost posílení energetické bezpečnosti, které bylo jednou z hlavních priorit během českého předsednictví v Radě EU v roce 2009. Politici zdůraznili především potřebu maximálního využití domácích zdrojů, zajištění stabilních dodávek a také nutnost pokračování úsilí o lepší propojení přenosových sítí mezi státy EU a diverzifikaci transportních tras a zdrojů.
Kontakt: Marie Faturová, tisková mluvčí ministra pro evropské záležitosti
e-mail:faturova.marie@vlada.cz, +420 725 845 697
Úřad vlády ČR, nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1 - Malá Strana