EN

Vláda České republiky

Ministr J. Chmiel navštívil moravský region zasažený povodněmi, nebyl ale vpuštěn na jednání hejtmanů o možnostech pomoci

Praha, 21. května 2010 – Ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel dnes společně s ministrem pro místní rozvoj a ministrem průmyslu a obchodu navštívil severní Moravu, která byla zasažena ničivými povodněmi. Ministr Chmiel chtěl na dnešním plánovaném jednání hejtmanů s členy vlády informovat o možnostech čerpání finančních prostředků z evropského Fondu solidarity, který je k tomuto určen, a seznámit hejtmany s celým procesem čerpání evropských peněz, včetně postupu jeho úřadu při koordinaci s institucemi Evropské unie a dalšími postiženými zeměmi.

Ministři si prohlédli oblasti postižené záplavami a ministr Chmiel byl představiteli integrovaného záchranného systému v Olomouckém kraji podrobně informován o situaci.

Ministr Juraj Chmiel však nebyl vpuštěn jak na samotné jednání hejtmanů se členy vlády, kterého se účastnili oba výše jmenovaní ministři a ministr vnitra, ale ani pozván na navazující tiskovou konferenci. Ministr je v této souvislosti  nadmíru znepokojen tím, že tato přírodní katastrofa je zneužívána hejtmany zvolenými za ČSSD v rámci předvolební kampaně.

Ministr se domnívá, že je nutné se teď především soustředit na pomoc postiženým oblastem a využívat všechny dostupné prostředky a informace, aby mohla být zajištěna rychlá a efektivní finanční pomoc. Toto by podle něj mělo být důležitější než jakákoli předvolební kampaň či snaha prezentovat jednu politickou stranu. Pomoc postiženým regionům je prioritou celé vlády a je alarmující, že jeden z jejích členů nebyl na jednání o možnostech jak regionu finančně pomoci ani vpuštěn, přestože do regionu přiletěl společně s dalšími ministry, ovšem nominovanými za ČSSD.

Možností, jak čerpat finance ze zdrojů EU na zmírnění následků povodní, je hned několik. Jedním ze zdrojů je Fond solidarity, který ročně disponuje rozpočtem ve výši 1 miliardy EUR. Cílem finanční pomoci z Fondu solidarity je doplnit veřejné finanční prostředky tak, aby se mohl život na katastrofou postižených územích co nejrychleji vrátit do normálu, přičemž prostředky mohou být použity mimo jiné na okamžitou obnovu zničené infrastruktury nebo poskytnutí dočasného ubytování. Česká republika by mohla o pomoc z Fondu solidarity požádat, pokud vyčíslené škody přesáhnou 0,6% HDP ČR. To znamená, že bychom mohli žádat v případě, že škody budou vyšší než 824,029 milionů EUR. ČR v souvislosti s ničivými povodněmi již z tohoto fondu jednou čerpala: v letech 2003 až 2004 získala celkem 129 milionů EUR. Pokud by rozsah škod nepřekročil výše uvedenou sumu, je možné získat prostředky  z Fondu solidarity pro určitý region za určitých podmínek. Postižený region přitom určí sám stát a nemusí jít o administrativní oblast.

Pokud by vyčíslené škody byly nižší než částka nutná pro aktivaci Fondu solidarity, lze uvažovat i o jiných možnostech pomoci ze strany EU. Nabízí se např. možnosti realokací v rámci jednotlivých operačních programů, jejichž prostřednictvím ČR čerpá finance z fondů EU.

Dalším zdrojem financování by mohl být  i Operační program životní prostředí, ve kterém jsou k dispozici 2 miliardy EUR na „Dotace pro vodohospodářskou infrastrukturu a snižování rizika povodní“. Na oblast podpory „Omezování rizika povodní“ je pak vyčleněno 100 milionů EUR. V rámci další prioritní oblasti podpory „Optimalizace vodního režimu krajiny“ je k dispozici dalších 225 milionů EUR. Z tohoto programu je navíc možné čerpat finance na protipovodňová opatření již nyní.

Ministr Chmiel se domnívá, že by ČR měla v rámci EU využít všechny mechanizmy určené jak na pomoc při odstraňování následků povodní či jiných živelních pohrom, tak k prevenci povodní. Podporuje i úzkou koordinaci zemí v regionu postižených touto pohromou a aktivity europoslanců, které vedou k účinnější pomoci ze strany EU. Rozhodně ale odsuzuje takové jednání, jaké dnes předvedli hejtmani některých krajů, zvoleni za ČSSD. Všichni členové vlády jsou si vědomi závažnosti situace a podle toho jednají. Proto je krajně zneklidňující rozhodnutí hejtmanů nepustit na jednání o řešení současných záplav a protipovodňové ochrany jednoho z členů vlády.

Kontakt: Michaela Jelínková, tisková mluvčí ministra pro evropské záležitosti

e-mail:jelinkova.michaela@vlada.cz; tel.: +420 224 002 305; mobil: +420 725 845 697

Úřad vlády ČR, nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1 - Malá Strana