EN

Vláda České republiky

Lisabonská smlouva v praxi

Praha, 9. března 2010 – Tématem konference "Spolupráce parlamentu a vlády v evropské agendě po přijetí Lisabonské smlouvy", která proběhla v úterý 9.3. 2010 v Senátu ČR a kterou spoluorganizoval Útvar ministra pro evropské záležitosti a senátní Výbor pro záležitosti EU, byly především novinky, které zavádí Lisabonská smlouva a její praktické dopady na činnost vlády a Parlamentu a vztahy mezi nimi.

Mezi tyto novinky patří například mechanismy žluté a oranžové karty v otázce kontroly dodržování zásady subsidiarity, právo podat žalobu Soudnímu dvoru pro porušení zásady subsidiarity právním aktem Unie či nově upravené mechanismy předběžného souhlasu obou komor Parlamentu ve vztahu k vládě v případě aplikace některé z tzv. evolutivních klauzulí obsažených v Lisabonské smlouvě. 

Ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel uvedl, že právě schopnost České republiky i nadále přesvědčivě hájit a prosazovat v Unii své národní zájmy se bude ve velké míře odvíjet od toho, zda a jak efektivně se naučíme zacházet s nástroji, které Lisabonská smlouva dává do rukou členským státům. „Velice vítám skutečnost, že diskuse na toto téma na úrovni Parlament – vláda započala v České republice s dostatečným předstihem ještě před vstupem Lisabonské smlouvy v platnost.  Rád bych připomněl, že jejím prvním výsledkem bylo přijetí tzv. lisabonské novely jednacích řádů Poslanecké sněmovny a Senátu. Tato právní úprava, kterou vláda od počátku plně podporovala, je důležitá především ze dvou ohledů.  Jednak umožňuje Parlamentu vykonávat nová oprávnění daná jim Lisabonskou smlouvou a také nastavuje některá pravidla oné zmíněné spolupráce Parlamentu s vládou, jež je nyní, po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost, tolik aktuální.,“ řekl Juraj Chmiel.

Akci zahájil Luděk Sefzig, předseda senátního Výboru pro záležitosti EU, a na úvod vystoupila Kateřina Jacques, předsedkyně Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny PČR. Na konferenci dále vystoupila celá řada odborníků z ČR i ze zahraničí. K tématu postavení národních parlamentů přednesli své příspěvky tajemník Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury Jan Kysela či Jiří Georgiev, poradce senátního Výboru pro evropské záležitosti EU. O praktických aspektech spolupráce vlády a parlamentu v evropské agendě pohovořila Lenka Pítrová z Útvaru ministra pro evropské záležitosti. Zahraniční pohled a reflexi rozhodnutí německého Spolkového ústavního soudu k Lisabonské smlouvě představil Thomas Silberhorn, člen Výboru pro záležitosti EU Spolkového sněmu.   

Background

Vládní Výbor pro EU projednal materiál, který analyzuje dopady přijetí Lisabonské smlouvy, dne 11. ledna 2010. Analýza, která navazuje na obdobné dokumenty, které byly vyhotoveny ještě před přijetím Lisabonské smlouvy, byla zpracována Útvarem ministra pro evropské záležitosti ve spolupráci se všemi resorty a ústředními orgány. Vzhledem k tomu, že řada aktů provádějících Lisabonskou smlouvu bude teprve projednávána a schvalována, zveřejněná analýza není odrazem konečného stavu implementace Lisabonské smlouvy a bude průběžně aktualizována. Dokončení implementace Lisabonské smlouvy patří mezi hlavní  priority současného španělského předsednictví EU. Analýza dopadů smlouvy je k dispozici ke stažení na webu vlády ČR v sekci EU

Přijetím Lisabonské smlouvy dochází v rozhodovacím procesu na evropské úrovni k řadě změn. V mnoha oblastech se bude nadále rozhodovat kvalifikovanou většinou. Posílí se úloha Evropského parlamentu, rovněž národní parlamenty budou více zapojeny do legislativních a rozhodovacích procesů evropské agendy.

Vedle obecně známých změn institucionální povahy se analýza zaměřuje na zmapování změn v oblastech sektorálních politik, které budou mít dopad i na činnost jednotlivých ministerstev. Změny, které Lisabonská smlouva zavádí, si vyžádají především důslednější koordinaci evropské agendy na vnitrostátní úrovni, vytipování a důsledné prosazování národních priorit a hledání spojenců mezi našimi evropskými partnery pro jejich prosazování. Důležitá bude i srozumitelná komunikace těchto priorit navenek. Klíčovým bude také nastavení mnohem intenzivnější spolupráce s českým parlamentem.

Kontakt: Michaela Jelínková, tisková mluvčí ministra pro evropské záležitosti

e-mail: jelinkova.michaela@vlada.cz; tel.: +420 224 002 305

Úřad vlády ČR, nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1 - Malá Strana