Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

18. 3. 2023 19:35

Události ČT: Unijní směrnice neschválené včas

Ministr pro legislativu a předseda legislativní rady vlády Michal Šalomoun, 16. 3. 2023
Ministr pro legislativu a předseda legislativní rady vlády Michal Šalomoun, 16. 3. 2023
Celkem 17 unijních směrnic zatím Česko nestihlo včas převést do národní legislativy. Třeba za nezavedení pravidel pro ochranu oznamovatelů trestných činů už Evropská komise na stát podala žalobu.

Celou reportáž najdete zde.

Michal KUBAL, moderátor ČT
Podle odhadu ministra pro legislativu hrozí pokuta přes 50 milionů korun plus sto tisíc za každý den prodlení.

Vítězslav KOMENDA, redaktor ČT
Před 10 lety František Mráček upozornil nadřízené na chyby ve vyplácení žákovského jízdného.

František MRÁČEK, oznamovatel
Žák, který měl třeba dostat za rok 500 Kč, tak tam dostal vyplaceno 2 500 korun, což bylo asi u dvou tisíce případů.

Vítězslav KOMENDA, redaktor ČT
Oddělení, které řídil, poté úřad zrušil. Podle soudu ale účelově. Na své místo se tak mohl vrátit. Snahy o zavedení pravidel, která mají právě oznamovatele protiprávního jednání chránit před případnou odvetou zaměstnavatelů, v Česku dosud úspěšné nebyly. Vláda předložila sněmovně návrh zákona na ochranu oznamovatelů na konci loňského listopadu. Nyní je v dolní komoře před druhým čtením. To by se podle předsedkyně mohlo uskutečnit na dubnové schůzi. Úpravu měly ale podle unijních pravidel členské země schválit do poloviny prosince 2021. Na ty, co tak neučinily, tedy i na Česko, teď podala Evropská komise žalobu a navrhuje pokutu.

Michal ŠALOMOUN, ministr pro legislativu /nestr. za Piráty/
Původní odhady byly, že to bude kolem 119 milionů korun, ale teď se ukazuje, že ten koeficient závažnosti bude asi poloviční, takže ta základní výměra bude něco přes 50 milionů. A potom tam nabíhá ještě vlastně 100 000 korun denně.

Vítězslav KOMENDA, redaktor ČT
A není to jediný případ směrnice, kterou Česko nestihlo včas schválit. Z ministerstev má nejvíc restů, resort průmyslu a obchodu celkem pět. Spravedlnost má o jeden méně. Jedna norma, u které čas pro přijetí uplynul začátkem února 2021, spadá pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Markéta Pekarová ADAMOVÁ, předsedkyně sněmovny, předsedkyně strany /TOP 09/
Velká část z těch směrnic už měla být implementována v minulém volebním období. Babišova vláda však dávala tuto věc na druhou kolej a vůbec se jí nevěnovala. A my teď doháníme všechno toto zpoždění.

Radek VONDRÁČEK, místopředseda hnutí, předseda ústavně-právního výboru sněmovny /ANO/
Kdyby si to opravdu dali jako prioritu a třeba i komunikovali třeba s námi, ale i bez toho, myslím si, že tam jsou třeba méně sporné zákony, tak určitě už jsme mohli být dál.

Ondřej LOCHMAN, místopředseda poslaneckého klubu /STAN/
Když tu někdo mluví 80 hodin v kuse, o jedné věci, o jednom bodu, těch bodů máte na programu třeba 100, no tak to nejste schopni i rok tady něco projednat, i když máme tu většinu.

Vítězslav KOMENDA, redaktor ČT
A nejde pouze o včas neschválené směrnice. Na přijetí čeká ještě dalších 28 evropských předpisů. U těch ale lhůta ještě neuplynula. Vítězslav Komenda, Česká televize. 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie