Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

13. 11. 2023 19:56

Události ČT: Soudci zkouší zarazit snížení svých platů

Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun
Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun
Další vlna žalob soudců proti snížení platů může přijít po schválení vládního konsolidačního balíčku. Vedení Soudcovské unie považuje zásah do platů za protiústavní, už rok a půl přitom u Ústavního soudu leží žaloby proti předchozím úpravám platů v období covidové pandemie. Vláda argumenty soudců odmítá a za úspornými opatřeními si stojí.

Pavel Schrötter, redaktor ČT
12 let staré zásahy do platů soudců řeší evropský tribunál ve Štrasburku. Zmrazení za vlád Andreje Petra Babiše a Petra Fialy má na stole Ústavní soud a další změny v soudcovských platech přinese schválený konsolidační balíček.

Helena Válková, poslankyně, předsedkyně podvýboru pro justici /ANO/
My jim saháme na tu jejich nezávislost garantovanou určitým výpočtem jejich platů. A řekli jsme si v minulosti opakovaně, protože víme, že Ústavní soud takhle rozhoduje, že už na to sahat nebudeme.

Michal Šalomoun, ministr pro legislativu /nestr. za Piráti/
Já si speciálně myslím, že v tomhletom případě to nic protiústavního není.

Pavel Schrötter, redaktor ČT
Pokud balíček podepíše prezident, bude příští rok platová základna pro soudce o 6 % nižší než podle současných pravidel. Začínající soudce okresního soudu by tak místo 106 000 bral rovných 100 000, tedy stejně jako dnes. Stát tím každý rok ušetří přibližně 400 000 000.

Libor Vávra, prezident Soudcovské unie ČR
Ty platy jsou nastaveny tak, aby se hýbaly úplně stejně, jako se hýbají platy v celém národním hospodářství, nám by se nezvyšovaly mzdy, kdyby nerostly mzdy i ostatním.

Pavel Schrötter, redaktor ČT
Soudci se proti faktickému zmrazení platů budou bránit žalobami a rozhodující slovo bude mít Ústavní soud. Ten se už v minulosti postavil proti poklesu soudcovských platů pod trojnásobek průměrné mzdy v zemi.

Michal Šalomoun, ministr pro legislativu /nestr. za Piráti/
Někdy těm ústavním stížnostem Ústavní soud vyhověl, někdy naopak, takže vždycky tam jako najdete jako pasáže, které spíše konvenují tomu vašemu názoru.

Pavel Schrötter, redaktor ČT
Aktuálně čekají na Ústavním soudu dva návrhy na zrušení parlamentních zásahů do automatického výpočtu platů z let 2021 a 2022. Na ně si stěžovala soudkyně z Mladé Boleslavi a její kolega z Ústí nad Labem.

Vítězslav Komenda, redaktor/citace: Roman Buchal; žalobce, soudce krajského soudu v Ústí n. L.
Veškeré peníze, které mi budou případně jako platová restrikce za rok 2022 doplaceny, věnují na dobročinné účely, konkrétně Dobrý anděl a Nedoklubko.

Pavel Schrötter, redaktor ČT
Pokud návrh uspěje, otevře se cesta k zpětnému doplatku pro všechny soudce. Někteří z nich podali žaloby už loni na jaře, jejich projednání je ale přerušené do rozhodnutí Ústavního soudu. Pavel Schrötter, Česká televize. 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie