EN

Vláda České republiky

Televizní noviny: Česku hrozí stamilionové pokuty od EU

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun, Poslanecká sněmovna, 18. 4. 2023
Ministr pro legislativu Michal Šalomoun, Poslanecká sněmovna, 18. 4. 2023


Mezi opozicí a vládou se rozhořel další spor. Česku totiž hrozí od Evropské unie až stamilionové pokuty za nedodržení termínů. V české legislativě už mělo být zapracováno 15 evropských směrnic.

Celou reportáž a živý vstup najdete zde (od 14. minuty).

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Řada z nich je ale ještě ve fázi příprav anebo neprošla ani Poslaneckou sněmovnou. Podle opozice je vláda s byrokracií příliš pomalá. Fialova vláda ale naopak říká, že nezvládnutá evropská byrokracie je pozůstatkem po bývalé vládě hnutí ANO.

Klára POSPÍŠILOVÁ, redaktorka
Stovky stránek evropských směrnic a zákonů, to vše už mělo dávno být součástí české legislativy.

Michal ŠALOMOUN, ministr pro legislativu /nestr. za Piráti/
My, když jsme začínali, tak ten skluz, kde se nedařilo, bylo 36 směrnic. Aktuální hodnota je 15 směrnic.

Klára POSPÍŠILOVÁ, redaktorka
Před zhruba 14 dny byl počet směrnic po termínu sice o něco vyšší, podle opozice ale současná vláda nepracuje dostatečně rychle.

Tomio OKAMURA, předseda hnutí /SPD/
Jednou věcí je neschopná Fialova vláda, druhou věcí je ale zcela nepřijatelný diktát z Bruselu. Tak nám přikazují, jak máme žít, jaké máme mít zákony.

Petr FIALA, premiér ČR, předseda strany /ODS/
Jde to za bývalou vládou a samozřejmě nemůžeme to dělat bezhlavě, musíme dbát i na to, aby ta implementace odrážela zájmy českých občanů.

Klára POSPÍŠILOVÁ, redaktorka
Podle evropských dat má Česko s implementací evropských zákonů problém dlouhodobě. Třeba v roce 2021 Evropská komise proti nám kvůli nedodržení lhůt vedla nejvíc řízení ze všech 27 států. Proti České republice aktuálně běží řízení o nesplnění povinností v případě směrnice o ochraně oznamovatelů. Zákon měl být přijat už v polovině prosince 2021. Česko kvůli promeškání lhůty zaplatí pokutu přes 50 000 000 Kč. Kdo za to může, se ale zákonodárci neshodnou.

Radek VONDRÁČEK, poslanec /ANO/
Bylo to právě ta naše vláda, která ho předložila, a potom ho ta současná koalice brzdila, obstruovala. Zdrželo se to třeba na ústavněprávním výboru.

Michal ŠALOMOUN, ministr pro legislativu /nestr. za Piráti/
To je hezké, že to prosazovali, ale neprosadili. V momentě, kdy vlastně ta Poslanecká sněmovna skončí, tak ten předpis padne pod stůl, pokud není prostě jako dokončen.

Klára POSPÍŠILOVÁ, redaktorka
Členské státy na legislativní změny mají obvykle i několik let. Problémem podle právníků jsou nejen příliš časté obstrukce.

Ondřej PREUSS, expert na ústavní právo, Právnická fakulta UK
Předtím, než Česká republika byla tou předsednickou zemí v tom minulém pololetí, tak vlastně ten důraz na evropské právo vlastně nebyl.

Klára POSPÍŠILOVÁ, redaktorka
Čas dochází i u dalších 28 evropských směrnic. I ty je ale potřeba včas převést do našich zákonů. Klára Pospíšilová, televize Nova.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
A ve vysílání už je teď s námi ministr pro legislativu Michal Šalomoun.

Reynolds KORANTENG, moderátor
Dobrý večer. Pane ministře, podle odborníků jsme dlouhodobě mezi zeměmi, které nestíhají zapracovat evropské směrnice do české legislativy a týká se to předchozí vlády Andreje Babiše i současného kabinetu. Tak proč nám to jde tak pomalu?

Michal ŠALOMOUN, ministr pro legislativu /nestr. za Piráti/
Dobrý večer. No, především je to způsobeno tím, že oni se vlastně nepřipravují s určitým jako předstihem a samozřejmě, když se mění ty politické reprezentace, tak je potřeba, aby tam fungovala určitá kontinuita, aby ten nově přicházející ministr měl na co navázat. A někteří naši ministři úplně na co navázat neměli. To je ten jeden problém. A ten druhý problém, ten je na té parlamentní půdě, že v momentě, kdy to neprojde Poslaneckou sněmovnou za dobu toho jejího funkčního období, tak to takříkajíc spadne pod stůl a vlastně ta nová politická reprezentace musí zase začínat znovu.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
No, opozice vládu, tedy i vás, kritizuje za to, že v době, kdy se ve státním rozpočtu hledá každá koruna, bude stát muset zaplatit pokutu Evropské unii zatím v řádech desítek milionů korun za nedodržení termínů. Tak dá se s tím ještě něco dělat, dá se to nějak zvrátit?

Michal ŠALOMOUN, ministr pro legislativu /nestr. za Piráti/
No, tak to, že to kritizuje opozice, ona vlastně opozice to měla nachystat a my, když jsme nastupovali, tak to bylo v tom prosinci, kdy už to mělo být hotovo a hotovo to nebylo. A pokud se s tím dá něco dělat, my jsme vlastně na diplomatické úrovni už dosáhli toho, že ta pokuta, tak, jak byla původně odhadovaná na nějakých 119 000 000, tak je zhruba poloviční, protože se nám podařilo docílit toho, že Evropská komise na to neuvalila tzv. koeficient závažnosti, úplně ten nejvyšší, s kterým jsme počítali, ale zhruba poloviční, takže už na té diplomatické úrovni se to podařilo docela výrazně snížit. A samozřejmě čím dříve se ta regulace přijme, tak tím vlastně se přestane ta pokuta, která je za každý den prodlení od toho prosince 2021, tím dříve se to přestane načítat.

Reynolds KORANTENG, moderátor
Pane ministře, vy jste tady v zásadě popsal dva důvody, proč to v Česku jde tak pomalu. Zaprvé tedy mezi sebou nekomunikuje starý a nový kabinet a za druhé Poslanecká sněmovna, poslanci asi nepracují dost rychle. Skutečnost je taková, že my, daňoví poplatníci teď musíme zaplatit Evropské unii pokutu 50 000 000. Tak co byste vzkázal voličům, potažmo daňovým poplatníkům?

Michal ŠALOMOUN, ministr pro legislativu /nestr. za Piráti/
Já bych chtěl jenom uvést to, že to, že se občas stane, že členský stát musí zaplatit nějakou pokutu, to se prostě stává. A pokud uvážíme to, že Česká republika je členem Evropské unie nějakých 19 let, tak zatím jsme platili vlastně pokutu pouze v roce 2013 a teď nám hrozí další pokuta. A to ve srovnání s ostatními zeměmi je poměrně slušná bilance. A pokud můžu uvést, tak my, když jsme nastupovali, tak jsme měli těch nedodělků 36, nyní je to 15. A obecně platí to, že pokud ty nedodělky jsou do jednoho procenta, tak je to v pořádku. My jsme na začátku měli dvě procenta, blížíme se k tomu na 1,4...

Reynolds KORANTENG, moderátor
Pane ministře, já se omlouvám, že vám skáču do řeči, není to zdvořilé, nicméně je to nutné. Vy považujete tedy pokutu 50 000 000 za úspěch, jestli to chápeme správně?

Michal ŠALOMOUN, ministr pro legislativu /nestr. za Piráti/
Ano, v tom, jak to bylo rozehráno, tak je to úspěch, ať už na té diplomatické cestě, nebo to, že se to vlastně konečně už zvládne, protože tento týden by měla sněmovna rozhodnout ve třetím čtení o tomto návrhu zákona a bude to v legislativě, až to schválí Senát a doufejme, že prezident, takže to tam bude opravdu v dohledné době.

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Pane ministře, děkujeme za váš čas a přejeme vám hezký večer.