EN

Vláda České republiky

Rádio Impuls: Odškodněte víc obětí okupace, volají historici. Zákon opomněl sourozence



Teprve relativně nedávno schválený zákon nepamatuje na sourozence obětí demonstrací z prvního výročí sovětské okupace 21. srpna 1969. Rodiče postižených, kteří by na odškodnění nárok měli, už jsou často po smrti, děti ani manžele zabití kvůli velmi mladému věku neměli. Historici to chtějí změnit a o úpravě normy jednají s politiky.

Osmnáctiletá Danuše Muzikářová vyrazila i se svou sestrou Jaroslavou v Brně v srpnu 1969 demonstrovat při ročním výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Na místě se rozdělily, a zatímco Jaroslava se z demonstrace v pořádku vrátila domů, mrtvé tělo její sestry spatřila rodina až v márnici.

Jméno Muzikářové, od jejíž smrti ve středu uplynulo 55 let, nese už pět roků park u Moravské galerie, poblíž místa střelby je pamětní deska, in memoriam jí byla udělena i Cena Václava Bendy. Její rodina, která nesla tíhu ztráty a jíž se zlovolný komunistický režim ještě dalších dvacet let mstil, se však žádného odškodnění dodnes nedočkala.

„Pan Muzikář hned po roce 1989 podal společně se svým právníkem trestní oznámení na neznámého pachatele a snažil se zarputile dopídit pravdy,“ připomněl brněnský historik Jan Břečka.

Když pak v roce 2005 přijala sněmovna zákon o odškodnění obětí okupace 1968, podal si žádost, jenže ta byla vzápětí zamítnuta. „Danuše Muzikářová totiž nezemřela rukou okupačního vojáka, ale československých orgánů,“ vysvětlil historik, že se zákon nevztahoval na rok 1969, kdy se konaly demonstrace.

Tento deficit se pokusila v roce 2020 napravit skupina poslanců napříč politickým spektrem, kdy byl přijat zákon vztahující se právě i na oběti a zraněné z roku 1969. Jak ale upozorňuje Břečka a signatářka Charty 77 Simona Hradílková, přijatá norma jednak zapadla v době covidu, takže o ní někteří příbuzní ani nemusejí vědět, ale především je v jistém ohledu bezzubá. Nárok na odškodnění mají totiž jen manželé či manželky, rodiče a děti.

...

Změnu zákona řeší politici

Politici se možnou změnou zákona skutečně zabývají. Hradílková o tomto „nedostatku“ už mluvila s jihomoravskou poslankyní Marií Jílkovou (KDU-ČSL), která v době pojmenování parku po Muzikářové seděla na radnici městské části Brno-střed.

„Aktuálně se chystá změna zákona, k níž by se dala připojit i právě tato. Návrh jsem už předala na vládu, která by se jím měla zabývat na podzim. Kdyby se zkrátily veškeré lhůty k projednávání, mohla by být změna přijata do konce roku,“ míní poslankyně. Podle svých slov již o úpravě hovořila s kolegy z nejsilnější vládní ODS Markem Bendou a Pavlem Žáčkem.

„Vláda si již v dubnu tohoto roku uložila úkoly dořešit odškodnění obětí v rámci akce Asanace (nebo akcí obdobného charakteru, kdy byli lidé přinuceni k emigraci) a k odškodnění těch, kterým byl uložen ochranný dohled kvůli politické perzekuci. Počítám s tím, že bychom mohli v souvislosti s připravovanými materiály reflektovat i podněty, které uvádíte, byť se týkají jiné situace,“ vzkázal ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).

Celý článek najdete zde.