EN

Vláda České republiky

Právo: Ochránce práv dětí pod ombudsmanem

Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na jednání vlády, 26. 9. 2022
Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na jednání vlády, 26. 9. 2022


Česká vláda by měla ještě na podzim rozhodovat o novele o veřejném ochránci práv, která zřídí institut dětského ombudsmana. Ten by měl zastupovat nezletilé v soudních sporech, ale třeba i na základě hlášení by kontroloval dětské domovy či pobytová zařízení.

Dětský ombudsman mohl začít fungovat už před rokem, ale politici se přeli o to, zda to má být samostatná instituce, nebo zda má spadat pod úřad veřejného ochránce práv, který v Česku funguje už 22 let. Nakonec, zdá se, zvítězila druhá, kompromisní varianta, už proto, že je levnější. 

Novelu projednají na podzim

Novelu, kterou předkládá pirátský ministr pro legislativu Michal Šalomoun, by měla vláda projednat letos na podzim. „Aktuálně dokončujeme vypořádání připomínek, následně novelu projednají komise Legislativní rady vlády, pak samotná rada a poté vláda,“ řekla Právu Šalomounova mluvčí Jana Taušová.

Sněmovna by přitom už na říjnové schůzi mohla hlasovat o zákonu o ochránci práv dětí, který předložila poslankyně Helena Válková (ANO) a další opoziční poslanci. Dětský ombudsman by podle tohoto zákona měl prověřovat podněty, podle nichž by mohlo docházet k porušování práv dítěte, podávat žaloby na taková jednání, ale i třeba organizovat vzdělávací a osvětové akce pro děti. Vláda Petra Fialy (ODS) k němu zaujala neutrální stanovisko, vytkla ale předkladatelům, že chtějí zřídit zcela novou instituci. „Za současné ekonomické situace nelze považovat zřízení nové organizační složky státu za rozpočtově odpovědné,“ mínil kabinet.

Šalomounův úřad proto připravil novelu, podle které by dětský ochránce práv spadal pod úřad ombudsmana. „Je to jediná varianta, na které je politická shoda,“ řekla Právu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková.
„Pokud tu leží poslanecký a vládní návrh, tak samozřejmě naši podporu má ten vládní a doufám, že se na něm shodneme i s opozicí,“ uvedla pro Právo místopředsedkyně klubu ODS Eva Decroix.
„Je logické, aby zde byla úzká spolupráce s oběma úřady, aby se mohly synergicky využít zdroje, které už dnes ombudsman má,“ řekla Právu místopředsedkyně pirátů Olga Richterová.

O čem se ještě podle politiků určitě povede diskuse, je přesná otázka kompetencí ombudsmana a jeho jmenování. Podle Evy Decroix je otázka, jestli by dětský ombudsman vůbec měl vstupovat do soudních řízení. „Do měsíce by byl zahlcený a nefungoval by. Navíc nemůže suplovat jiné instituce,“ řekla.

A zatímco ombudsmana volí na šest let poslanci na návrh prezidenta a senátorů, k volbě dětského ochránce práv by se zřejmě měli přizvat i odborníci. „Mohla by vzniknout výběrová komise, kde kromě politiků budou i zástupci občanské společnosti a odborné veřejnosti,“ míní Eva Decroix.