Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

27. 7. 2023 13:28

Novinky.cz: ANO chce snížit náhrady církvím, vláda to odmítla

Podle opozičních poslanců ANO by se na úsporách státní kasy měly podílet i církve a náboženské společnosti. Navrhli proto změnu restitučního zákona, která by zafixovala zúročení restitučních náhrad, aby stát kvůli inflaci nemusel církvím vyplácet miliardy navíc. Vláda ve středu jednoznačně návrh odmítla.

Poslanci navrhli, aby se ještě nezaplacená náhrada církvím úročila jen o 2,26 nebo o 3,23 procenta ročně. Chtějí zabránit tomu, aby se v příštích letech náhrada navýšila o loňskou nebo letošní inflaci, kdy překonala desetiprocentní hranici.

Jen za dva roky 12 miliard navíc

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za piráty) ve středu po jednání vlády uvedl, že změna zákona ale není možná beze změny smluvních dohod s 16 církvemi a náboženskými společnostmi, které jim garantují domluvenou výši náhrady. „Pokud by se to znova postavilo na hlavu, tak by se porušila jedna ze základních zásad právního státu, tedy že smlouvy se mají plnit,“ uvedl Šalomoun.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) Právu řekl, že jeho resort, který má církevní tematiku na starosti, je zásadně proti, protože by to destabilizovalo vztahy s církvemi. Opozice podle něj není motivována hledáním úspor, ale získáváním politických bodů.

Celý článek najdete zde.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie