EN

Vláda České republiky

iROZHLAS: O lex ČEZ mám pochybnosti, ale vyřeší je až Sněmovna, tvrdí ministr pro legislativu Šalomoun

Ministr pro legislativu a předseda LRV, 20 minut Radiožurnálu, 3. 7. 2023
Ministr pro legislativu a předseda LRV, 20 minut Radiožurnálu, 3. 7. 2023


Vláda v polovině května schválila kontroverzní návrh přezdívaný lex ČEZ II, novela zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Má usnadnit rozdělení společnosti většinovým akcionářům.

„Na posouzení novely Legislativní radou vlády nebyl čas, protože pokud předkladatel na vládě něco navrhne a ta to schválí, tak už to rada nemá jak posoudit,“ vysvětluje Michal Šalomoun (za Piráty), ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády.

Změny v ČEZ měla už vloni umožnit jiná novela, kterou tehdy odmítla Legislativní rada vlády. Její novou verzi v polovině května vláda schválila, a to bez předchozího posouzení legislativní rady. Jaký k tomu byl důvod?

Obecně se tomu říká lex ČEZ, ale je to novela zákona o změnách obchodních společností. Co zmiňujete jako „lex ČEZ“ je jen jeden paragraf, který byl doplněn do tisku. Když to Legislativní rada vlády poprvé posuzovala, tak detekovala několik sporných bodů. Dovodila, že by to mělo až ústavní rozměr.

Původní návrh spočíval v tom, že by se tyto snadnější přeměny týkaly jenom určitých společností a jenom tehdy, když by šlo o prvek kritické infrastruktury. Problém je ale v jedenáctém článku Listiny základních práv a svobod, kde se v prvním odstavci uvádí, že vlastnické právo má všude stejný obsah.

Tady by najednou záleželo, jaká ruka akcie drží. Jestli je to ruka státní, nebo ruka někoho jiného, by znamenalo jiný rozsah. Legislativní rada řekla, že toto je protiústavní a doporučila vládě, aby to nedělala. A ta to neudělala. Když se to projednávalo znovu, tak tuto část ministerstvo spravedlnosti nahradilo jiným textem.

A proč tentokrát Legislativní rada vlády návrh novely neposuzovala?
Protože se to k posouzení nedostalo. Už na to zkrátka nebyl čas, protože pokud předkladatel na vládě nebo jakýkoliv ministr něco navrhne a vláda to schválí, tak už to Legislativní rada vlády nemá jak posoudit. Což byl tento případ.

Nemohla to být od předkladatele cílená snaha, aby se vyhnul oponentuře, když při minulém pokusu u Legislativní rady vlády narazil?
To nevím. Docela nás tlačil čas, protože to je transpoziční novela. To znamená, že musíme legislativní proces poměrně hbitě zahájit.

Celý rozhovor 20 minut Radiožurnálu najdete zde.