Forum 24: Právní ochranu dětí je nutné posílit. Potřebují svého ombudsmana, říká Šalomoun
Pracovní skupina ministra pro legislativu Michala Šalomouna (Piráti) projednává chystanou novelu zákona, díky které má vzniknout institut dětského ombudsmana, a podle ministra by měl být ukotven v půdorysu současného veřejného ochránce práv. Vzhledem ke stavu státního rozpočtu není vhodné tvořit zcela nový úřad, a jak podotýká i sám zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm, vzhledem k prolínání práv dětí a ostatních tato varianta umožní pracovat operativně a řešit případy, které jsou takříkajíc napříč různými oblastmi.
Česká republika je jednou z posledních zemí Evropské unie, kde dětský ombudsman chybí, a právní ochranu dětí je třeba posílit, shoduje se ministr Šalomoun i zástupce ombudsmana Schorm, který zdůraznil, že nemáme žádnou nezávislou instituci, která by se zabývala právy dětí v celé šíři. „Veřejný ochránce práv sice část této práce už nyní vykonává, ale dětského ombudsmana zcela nahradit nemůže,“ řekl Schorm. Šalomoun dodal, že nás k tomu dlouhodobě nabádá Výbor pro práva dětí OSN na základě Úmluvy o právech dítěte.
Děti jsou důležitou sociální skupinou a zřízení instituce dětského ochránce práv má i symbolický význam, prohlásil Schorm s tím, že možnosti dětí politicky participovat na rozhodování o otázkách, které se jich týkají, jsou ale velmi omezené. „Zřízením instituce dětského ombudsmana, ke které by se děti mohly obracet se svými stížnostmi a starostmi, bychom jako společnost projevili zájem o práva dětí a jejich názory,“ sdělil.
Schorm vysvětlil, že v České republice je potřeba systematický dohled nad právy dětí. Ten nemohou nahradit jednotlivé úřady jako orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), které se zabývají konkrétními případy v daném regionu, ani ministerstva, která na problémy nahlížejí pouze z pohledu svého resortu, ani například soudy, protože k nim se mnohé dětské případy ani nedostanou. Dětský ombudsman by podle něj měl zprostředkovávat dialog mezi občanskou společností a zástupci vlády nebo ministerstev. Neměl by přejímat automaticky vše, co občanská společnost například prostřednictvím neziskových organizací požaduje, ale zároveň by neměl být ani závislý na vládní moci.
„Spolu s dalšími odborníky spolupracujeme na návrhu, který by novou instituci ochránce práv dětí v našem právním řádu zakotvil,“ řekl Schorm. Mezi členy pracovní skupiny zabývající se vytvořením institutu, kterou zřídil Šalomoun loni v listopadu, jsou zástupci ministerstva spravedlnosti, práce a sociálních věcí, veřejného ochránce práv, zmocněnkyně pro lidská práva, poslanci a senátoři. „Ze dvou setkání skupiny už vznikl pracovní návrh textu novely zákona o veřejném ochránci práv, který institut dětského ombudsmana do našeho právního řádu zavede,“ objasnil s tím, že se již rýsují konkrétní parametry.
Celý článek najdete zde.