Z médií

10. 5. 2022 11:31

Deník N: Vláda zvažuje konfiskaci zmrazeného ruského majetku. Obnášelo by to nový ústavní zákon

Kabinet Petra Fialy (ODS) si nechal zpracovat právní analýzu, která zkoumá možnosti částečného odprodeje nebo úplné konfiskace ruského majetku, který je teď zmrazený v rámci sankcí. Podle dokumentu, který má Deník N k dispozici, je Česko oprávněné „přistoupit k odvetným opatřením, jejichž cílem je donutit Ruskou federaci, aby od porušování (mezinárodního práva) ustoupila a nahradila škody tím způsobené“.

V rámci protiruských sankcí nyní Evropská unie nebo Spojené státy zadržují luxusní jachty nebo vily vybraných Rusů, kteří se ocitnou na sankčních seznamech a kteří zároveň čelí zmrazení svých západních bankovních účtů nebo zákazu cestování na Západ.

Podle dikce sankcí protiputinovská koalice takový majetek znovu rozmrazí, až dosáhne svého – tedy až Kreml zastaví svou výbojnou válku na Ukrajině. Mocenskému okruhu Vladimira Putina ale hrozí, že o své zahraniční peníze či nemovitosti přijde úplně.

Česká vláda Petra Fialy (ODS) nyní zkoumá možnost, jak Rusům na sankčních seznamech majetek konfiskovat. Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) se jí chystá předložit dokument nazvaný „Rozbor právních možností konfiskace majetku zmrazeného na základě mezinárodních nebo vnitrostátních sankcí“.

Celý článek s rozhovorem s ministrem Šalomounem najdete zde.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie