Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

14. 11. 2023 15:53

Deník N: Ministerstvo upravilo zákon o lobbování. Zůstává v něm velká díra, varuje expert

Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na jednání vlády, 25. 1. 2023
Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na jednání vlády, 25. 1. 2023
Zákon o lobbingu se bude podle přepracovaného návrhu týkat i měst a obcí či Svazu církví a náboženských společností. Ministerstvo spravedlnosti tak vzalo v potaz připomínky Legislativní rady vlády z léta. V návrhu se však stále nepočítá s prezidentem či asistenty poslanců a senátorů.

Z mezirezortního řízení vzešly v zákoně o lobbingu výjimky. Mezi lobbisty například neměly být města a obce či Svaz církví a náboženských společností, mezi lobbovanými asistenti poslanců či senátorů, ale také prezident. Jinými slovy, setkání s těmito lidmi by v registru lobbistů nemuselo být zaznamenané.

To kritizovala Legislativní rada vlády. „Hlavním důvodem je obava, aby výjimky nevedly k mezerám v právní úpravě, díky kterým by bylo možné navržený zákon obcházet,“ sdělil v červenci ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti).

Nyní výjimky pro obce či církve z navrženého zákona zmizely. „K zákonu o lobbování se za Legislativní radu vlády připravuje stanovisko. Vidím to tak, že vláda zákon projedná do konce roku,“ napsal Šalomoun Deníku N.

Celý článek najdete zde.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie