Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

9. 11. 2023 8:00

Deník.cz: Růst příspěvku na péči vláda odmítla. Příští rok s ním počítáme, řekl Jurečka

Růst příspěvku na péči navrhovaný poslanci opozičního hnutí ANO vláda na středečním zasedání odmítla. Přijala k němu negativní stanovisko, řekl novinářům po jednání ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Většina částek, které dostávají lidé se zdravotním postižením, by podle novely vzrostla od ledna o desetinu, některé víc. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kabinet s růstem příspěvku v příštím roce počítá, koalice by se na podrobnostech měla dohodnout do dvou týdnů.

Předkladatelé zdůvodňují zvýšení příspěvků zdražením poskytovaných služeb, což podle nich zhoršuje jejich dostupnost klientům. Stát by v případě přijetí předlohy vydal na příspěvky podle odhadu autorů zhruba o pět miliard korun ročně navíc. Zákonodárci ji ale do konce letošního roku zřejmě projednat nestihnou.

...

Jurečka uvedl, že platí jasný závazek koalice příspěvek na péči v příštím roce zvýšit. „Počítám s tím, že v řádu jednoho, dvou týdnů budeme mít dohodu na úrovni vládní koalice, jakým způsobem, v jaké výši a jakých stupních budeme to zvýšení realizovat,“ řekl. Ministerstvo podle něj řeší také to, jak víc podpořit rozsah osobní asistence a záležitost řešit komplexněji.

Celý článek najdete zde.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie