Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

12. 11. 2023 10:19

ČTK: Politici vzpomínají na Schwarzenberga jako na vlastence s úctou k demokracii

Praha - Vážil jsem si Karla Schwarzenberga jako svého soupeře v prezidentské volbě, rád jsem s ním diskutoval i poté, co jsme se oba stali důchodci na invalidním vozíku.

V reakci na Schwarzenbergovo sobotní úmrtí to dnes na facebooku uvedl bývalý prezident Miloš Zeman. K úmrtí Schwarzenberga se již vyjádřili také prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala s ministry jeho vlády, opoziční politici, senátoři či politici TOP 09, kterou Schwarzenberg zakládal spolu s Miroslavem Kalouskem.

Vlastenectví a úctu demokracii zmiňují v souvislosti se Schwarzenbergem ministři

Vlastenectví, úctu k demokracii či nezastupitelnou roli ve formování české politické scény zmiňují v souvislosti se Schwarzenbergem představitelé současné vlády. Bývalý šéf diplomacie Schwarzenberg, který zemřel v sobotu ve věku 85 let, byl státníkem a odvážným člověkem, napsali představitelé kabinetu ČTK a na sociálních sítích.

"Charisma, elegance, důstojnost, inteligence, laskavost a skvělý břitký humor. Tohle všechno (a mnohem víc) nám dával Karel Schwarzenberg," napsal ČTK vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Schwarzenberg se podle něj dokázal bavit s každým a uměl dát každému najevo, co si o něm myslí. "Miloval tuhle zemi, byl vlastencem, který nesnášel ukřičenost a záludnost všech populistů a totalitářů. Symbolizoval dobrou tradici, nebál se ale mládí a změn," doplnil.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) ČTK napsal, že Schwarzenberg byl klíčovou postavou, která formovala politickou scénu naší země. Státní vyznamenání od Václava Havla a Petra Pavla jsou podle Bartoše svědectvím Schwarzenbergovy výjimečné role v rozvoji ČR. "I přes názorové rozdíly v politice jsem si ho jako člověka a politika vážil. Jeho postoje k demokracii byly inspirací pro mnohé," dodal.

---

"Odešel jeden z nejvýraznějších politiků od sametové revoluce. Vážím si toho, co Karel Schwarzenberg vykonal pro naši zemi jako ministr zahraničí i po boku Václava Havla," doplnil ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie