ČTK: ČR má rezervy v uplatnění analytického přístupu při tvorbě legislativy
Česko má rezervy v uplatňování analytického přístupu při přípravě legislativních dokumentů. Na mezinárodní konferenci o efektivním využívání dat v Praze to dnes řekl ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti). Odborníci pak v diskusi upozorňovali zejména na nepřipravenost státu na pandemii covidu-19.
Podle Šalomouna je řada legislativních předpisů nedostatečně analyticky podložená. Dostatečně podle něj nejsou využívány moderní analytické přístupy. "Výsledkem je, že vlády, včetně té současné, nemají dostatečnou podporu při přípravě, prosazování a provádění reforem a jejich obhajobě před veřejností," řekl Šalomoun.
Ministr připomněl, že na úřadu vlády postupně vzniká Vládní analytický útvar, který má za cíl zvýšit efektivitu veřejných politik, snižovat státní byrokracii a ukončit zbytečné plýtvání státního rozpočtu. Dalším krokem je podle něj zkvalitnění procesů RIA (hodnocení dopadů regulace) na všech ministerstvech. "Příklady ze zahraničí ukazují, že modernizace státní služby je dosažitelný cíl," dodal Šalomoun.
Podle řečníků, kteří dnes na konferenci promluvili, se neefektivní využívání dat projevilo zejména při pandemii nemoci covid-19. Petra Guasti z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) zmínila špatnou připravenost vlády na pandemii. Konkrétně to, že poradní týmy neměly dostatečná data pro svou činnost i neochotu tehdejších představitelů data s veřejností sdílet.
Soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Petr Mikeš pak upozornil na nepodloženost některých opatření proti šíření epidemie, která soudy následně zrušily jako nezákonná. Martin Tax z Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) ale naopak vyzdvihl to, jak rychle byl systém pro sběr dat po začátku pandemie vytvořen, zmínil i zapojení armády.