Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

26. 7. 2023 20:34

ČT: Vláda se k návrhu lidovců o právech homosexuálních párů postavila neutrálně

Ministr pro legislativu a předseda LRV Michal Šalomoun na TK po jednání vlády 26. 7. 2023
Ministr pro legislativu a předseda LRV Michal Šalomoun na TK po jednání vlády 26. 7. 2023
Kabinet Petra Fialy (ODS) probral návrh lidovců, který má podle předkladatelů vést k narovnání části práv homosexuálních párů. Vláda k němu zaujala neutrální stanovisko. Narovnání práv se jen přibližuje, uvedl po jednání ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).

Celou tiskovou konferenci najdete zde.

Připomenul, že podobně se kabinet vyjádřil k dalším předlohám, které už sněmovna projednává, tedy k návrhu na uzákonění manželství i pro homosexuály, ale také k ústavnímu zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. Ministři z řad Starostů usilovali o odmítnutí normy, chybí jim v ní třeba rovnost v rodičovských právech. Proti jsou i Piráti.

Homosexuální partneři by podle lidovecké novely zákona o registrovaném partnerství a dalších zákonů požívali prakticky stejná majetková a sociální práva jako manželé. Předloha opomíjí rodičovská práva, na což upozornilo předběžné vládní stanovisko pro zákonodárce, ale i ministři z řad hnutí STAN a zástupci Pirátů ve vládě. Uvedli, že budou navrhovat negativní stanovisko, podle Šalomouna nakonec vláda došla ke kompromisnímu neutrálnímu „obrušování“ názorů.  

„Nejenom, že nezlepšuje postavení homosexuálních párů, ale naopak jim ještě nějaká práva bere. Pro nás je zásadní ten vztah k mateřství,“ sdělil k návrhu ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). 

Piráti prosazují, aby i lidé stejného pohlaví měli možnost uzavírat manželství. Starostové prosazují rovnost i v případě rodičovských práv.

Předseda lidovců Marian Jurečka před jednáním návrh hájil s tím, že vylepšuje normu z roku 2006 a odpovídá koaliční dohodě i programovému prohlášení vlády. Uvedl také, že KDU-ČSL nechce vést kulturní války.

Opozice se bude návrhy teprve zabývat. „Ty věci budeme mít na poslaneckém klubu, budeme o tom debatovat a zatím nemůžu říct tak ani tak,“ dodal předseda poslanců SPD Radim Fiala.

Opoziční návrhy neuspěly

Na programu schůze měl kabinet také návrh opozičního hnutí ANO na omezení valorizace peněžitých náhrad v církevních restitucích, které odmítl. Kvůli nynější vyšší míře růstu cen chtějí předkladatelé změnit pravidla každoroční valorizace těchto náhrad, která nyní odrážejí inflaci. Nabídli ve dvou variantách stanovení pevné inflační doložky, od čehož si slibují rozpočtové úspory. Vláda podle podkladů svůj nesouhlas zdůvodnila porušením smluv, které stát v minulosti s církvemi k majetkovému vyrovnání uzavřel. Návrhy nyní dostane parlament.

Navrhované změny zákona by podle vládních legislativců představovaly zásah do právního principu, podle kterého se dohody mají dodržovat. „Je potřeba si uvědomit, že je zákon o církevních restitucích, ale tyhle náhrady jsou potom nejen v zákoně, ale s každou církví a náboženskou společností je uzavřena smlouva se státem, která také obsahuje tuto doložku,“ řekl Šalomoun. Návrh by podle něj byl protiústavní.

Návrh poslanců opozičního hnutí SPD na ústavní zakotvení práva na placení v hotovosti označila Fialova vláda za neopodstatněný a nadbytečný. „Podle vlády nejde o tak závažnou a fundamentální otázku, která by měla být řešena v rovině ústavního práva,“ poznamenal Šalomoun. Návrhem by se zasáhlo do autonomie vůle a zásady smluvní volnosti, kdy je možné se domluvit, jakým způsobem bude člověk závazek platit, míní.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie