Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

12. 8. 2023 19:42

Události ČT: Česku hrozí sankce

Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun
Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun
Česku hrozí další sankce za to, že nestíhá včas schvalovat unijní směrnice. Evropská komise zahájila řízení kvůli nezavedení pravidel o předvídatelných pracovních podmínkách a skloubení zaměstnání s rodinou. Změny zahrnuje novela zákoníku práce. Tu ale senátoři poslali koncem července zpět do Sněmovny.

Michal ŠALOMOUN, ministr pro legislativu /Piráti/
Tady to teda spěchá opravdu dost. Zatím Evropská komise nerozhodla o podání žaloby, ale opravdu to prostě hrozí a tohle to je potřeba opravdu urychleně dokončit. Pokud bych měl odhadnout výši těch pokut za obě ty směrnice, tak se bavíme o částce kolem 90 milionů korun.

Pomalé schvalování evropských směrnic

 Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
I proto chce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, aby poslanci novelu projednali na mimořádné schůzi koncem srpna a schválili ji bez senátních připomínek. Většina úprav by tak začala platit s 1. říjnem.

27. 7. 2023
"Nyní se pustíme do práce, a sice do práce na zákoníku práce."

Vítězslav Komenda, redaktor
Teď norma znovu zaměstná i poslance. Senátoři ji vrátili s pozměňovacími návrhy, chtějí pružnější pravidla pro tzv. dohodáře a posunutí účinnosti z podzimu až na leden.

Hana KORDOVÁ MARVANOVÁ, místopředsedkyně /nestr. za ODS/
Aby zaměstnavatelé měli nějakou aspoň krátkou šanci několika málo měsíců, aby se mohli na ty nové povinnosti připravit.

Kristýna Jelínková, redaktorka ČT
Sankcím navzdory. Senátní změna má podnikům dát víc času. Ten pro zavedení evropských pravidel do tuzemské legislativy už ale vypršel loni v srpnu.

Marian JUREČKA, ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/
Ta novela měla být nachystaná už někdy hned na začátku roku 2022. Já jsem přišel na ministerstvo práce a sociálních věcí a nebylo na to napsáno vůbec nic.

Alena SCHILLEROVÁ, předsedkyně poslaneckého klubu, místopředsedkyně hnutí /ANO/
Mají v Senátu většinu, takže to je jejich ostuda. Takže ať se nevymlouvají na Babišovu vládu, oni mají exkluzivní podmínky, 108, v senátu většinu.

Vítězslav Komenda, redaktor
Celkem je Česko v prodlení u 12 směrnic. Z ministerstev mají nejvíc restů resorty průmyslu a obchodu a spravedlnosti, po jednom nedodělku mají finance, zdravotnictví, životní prostředí a zemědělství. Podle zástupců koalice i důsledek opozičních obstrukcí ve Sněmovně.

Věra KOVÁŘOVÁ, místopředsedkyně sněmovny /STAN/
My bychom rádi plnili naše povinnosti jako Česká republika, ale obstrukční jednání opozice nám v tom trochu brání, protože nemůžeme projednávat zákony právě jako tyto, které jsou tak důležité a předejít těm pokutám, které nám hrozí.

Jan Hrnčíř, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru /SPD/
Vládní většina rozhoduje o tom, co se bude a kdy se bude projednávat. Takže výmluvy na opozici jsou naprosto mimo.

Kristýna Jelínková, redaktorka ČT
Už teď je jasné, že minimálně v jednom případě se Česko pokutě nevyhne. Od srpna jsou oznamovatelé protiprávního jednání chráněni před odvetou ze strany zaměstnavatelů. Podle unijních pravidel to ale mělo být nejpozději předloni v prosinci.

Daniel DRAKE, mluvčí Ministerstva zahraničních věcí
Aktuálně probíhá soudní řízení před soudním dvorem ohledně té transpozice směrnice o ochraně oznamovatelů, respektive whistleblowingu, to bude ještě několik měsíců trvat, takže zatím žádnou částku možné pokuty nemáme.

Michal ŠALOMOUN, ministr pro legislativu /Piráti/
My se tady bavíme o nějaké sumě mezi, řekněme, 60 až 69 000 000. Zpracováváme žalobní odpověď. Máme určité argumenty, proč by to mělo být prostě nízké, ale ty já tady vzhledem k určité procesní taktice sdělovat nebudu.

Vítězslav Komenda, redaktor
U novely zákoníku práce se státu zatím u Evropské komise podařilo vyjednat odklad podání žaloby do konce prázdnin. Kristýna Jelínková a Vítězslav Komenda, Česká televize

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie